Lody zainfekowane bakteriami. Ich spożycie jest groźne dla zdrowia

Polska
Lody zainfekowane bakteriami. Ich spożycie jest groźne dla zdrowia
Pixabay/Picjumbo_com zdj. ilustracyjne
Spożycie produktu, w którym znajdują się bakterie, może mieć konsekwencje dla zdrowia

Zatrważające wyniki wyrywkowych kontroli automatów do lodów w nadmorskich miejscowościach. W pobranych próbkach pracownicy sanepidu wykryli zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriaceae, co świadczy o tym, że w procesie produkcji nie zachowano należytej higieny.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie polecił wszystkim powiatowym placówkom sanepidu z terenu województwa zachodniopomorskiego przeprowadzenie wyrywkowych kontroli automatów do lodów wraz z pobraniem próbek do badań laboratoryjnych.

 

Do kontroli wytypowano 39 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów. W 105 spośród 195 pobranych próbek z 21 partii stwierdzono zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriaceae.

 

ZOBACZ: Groźna bakteria w serze. Popularna sieć sklepów wycofuje produkt

 

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej.

 

Spożycie groźne dla zdrowia

 

Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się te bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

 

Jak poinformował Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z przeprowadzonymi działaniami  wydano 10 decyzji administracyjnych z rygorem natychmiastowej wykonalności nakazujących przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu, powierzchni produkcyjnych oraz przedłożenia wyników badań potwierdzających ich skuteczność, zakazujących produkcji i wprowadzania do obrotu lodów do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań, bądź nakazujących przeprowadzenie ponownych szkoleń personelu. 

 

ZOBACZ: "Bardzo dobry pomysł, ale ludzie są wredni". Donos do sanepidu na proboszcza, który sprzedawał lody

 

Za zakwestionowane wyniki badań przedsiębiorcy zostaną obciążeni ich kosztami oraz kosztami kontroli sprawdzających.

 

Kontrole sprawdzające mają być przeprowadzane sukcesywnie, a ich wyniki zostaną uwzględnione w kolejnych planach urzędowych kontroli.

emi/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie