Burze i podtopienia w całej Polsce. Stan alarmowy na rzekach przekroczony

Polska
Burze i podtopienia w całej Polsce. Stan alarmowy na rzekach przekroczony
Polsat News; Zdj. ilustracyjne
Podtopienia i burze w całej Polsce. Strażacy interweniowali ponad 2 tys. razy

Od wtorku do 6 rano strażacy interweniowali ponad 2,2 tys. razy w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską. Stan alarmowy a rzekach został przekroczony na 11 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 21 w dorzeczu Odry. Przez trudne warunki pogodowe na Warmii i Mazurach doszło do serii wypadków.

Jak przekazał rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztorf Batorski ubiegłej doby strażacy w całym kraju interweniowali głównie w związku z intensywnymi opadami deszczu. - Najwięcej razy w województwie śląskim (291), woj. małopolskim (228) i na Mazowszu (150) - podał strażak.

 

ZOBACZ: Ulewne deszcze, możliwe podtopienia. Pogoda na środę, 14 października

 

Wskazał, że z kolei w środę od północy do 6 rano strażacy do zdarzeń związanych z pogodą wyjeżdżali już 1114 razy. Zdarzenia odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim (277), woj. wielkopolskim (263) i po prawie 100 interwencji w województwach: pomorskim i warmińsko-mazurskim.

 

- Interwencje polegały głównie na usuwaniu wiatrołomów, udrożnieniu szlaków komunikacyjnych i pompowaniu wody - tłumaczył Batorski.

Kujawsko-pomorskie: połamane drzewa, usuwanie szkód

W regionie kujawsko-pomorskim straż pożarna do wtorkowego wieczora do środy rana otrzymała 444 zgłoszenia o szkodach wyrządzonych przez silne wiaty – poinformował dyżurny stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu bryg. Piotr Bełcikowski.

 

Szkody to przede wszystkim powalone drzewa i obłamane konary, które między innymi spadły na drogi. Zdarzały się pojedyncze przypadki uszkodzenia dachów budynków.

 

"Od godziny 20.00 we wtorek do siódmej rano w środę otrzymaliśmy 444 zgłoszenia. Strażacy cały czas usuwają szkody – to 99 proc. naszych wszystkich interwencji. Spodziewamy się, że liczba zgłoszeń będzie znacznie wyższa" – powiedział bryg. Bełcikowski.

 

Strażacy interweniowali we wszystkich powiatach w województwie. Najwięcej zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez wichurę wpłynęło do komend PSP w Bydgoszczy – 65, Inowrocławiu – 51, Toruniu – 48 i w Świeciu – 45.

Ponad 300 interwencji na Śląsku

332 razy interweniowała od północy do godz. 6.00 śląska straż pożarna, walcząc ze skutkami intensywnych opadów i silnego wiatru – poinformowała w środę rano młodsza brygadier Aneta Gołębiowska. Jak podała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, najwięcej nocnych interwencji było w Cieszynie – 37, Bielsku-Białej – 33 i w Wodzisławiu Śląskim – 28.

 

Na 21 stacjach wodowskazowych w regionie odnotowano przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych. Stany alarmowe przekroczyły: Odra w Chałupkach, Krzyżanowicach, Raciborzu– Miedoni i Olzie, Wisła w Goczałkowicach, Pszczynka w Pszczynie i w Mizerowie-Borkach, Brynica w Kozłowej Górze i Brynicy, Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach i Przemsza w miejscowości Piwoń.

 

Jeszcze we wtorek po południu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu powiatach woj. śląskiego: bielskim, cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim, żywieckim i Bielsku-Białej. Wojewoda Wieczorek zapewnił, że jest w stałym kontakcie ze służbami i z powiatowymi centrami kryzysowymi, zwłaszcza z tymi z zagrożonych rejonów.

 

W wyniku intensywnych opadów deszczu stan alarmowy na rzekach został przekroczony na 11 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 21 w dorzeczu Odry oraz trzech w dorzeczu Przymorza, Pregoły i Niemna - przekazał wiceszef RCB Grzegorz Świszcz. Jak dodał, stan ostrzegawczy został przekroczony na 48 stacjach.

Seria wypadków na Warmii i Mazurach

Trudne warunki pogodowe - intensywny deszcz i silny wiatr sprawiły, że na Warmii i Mazurach doszło w środę rano do kilku wypadków, w których jedna osoba zginęła a dwie zostały ranne - podała policja.

 

Na drodze krajowej nr 51 przy wyjeździe z Olsztyna na alei Wojska Polskiego w kierunku Dywit samochód ciężarowy zjechał z jezdni i wpadł do rowu, gdzie się wywrócił. 57-letni kierowca nie odniósł poważnych obrażeń.

 

ZOBACZ: Podtopienia, zniszczone dachy, brak prądu. Bilans burz nad Polską

 

Ruch w tym miejscu będzie odbywać się wahadłowo, w chwili gdy specjalistyczny holownik będzie wyciągał z rowu ciężarówkę.

 

Na drodze krajowej nr 58 między Białą Piską a Szczyczynem samochód osobowy zderzył się czołowo z ciężarówką. Jak podała policja, kierowca osobowego BMW nie dostosował prędkości do warunków na drodze. Pasażerka samochodu osobowego została ranna.

 

Na drodze wojewódzkiej 513 między Pasłękiem a Ornetą czołowo zderzyły się samochód osobowy z dostawczym. Kierowca osobowego zginął. Droga jest zablokowana, policja organizuje objazdy.

 

W środę rano w większości kraju wciąż obowiązują ostrzeżenia IMGW przed intensywnym deszczem. Najsilniejszych opadów spodziewać się należy na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w woj. śląskim.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie