Podtopienia, zniszczone dachy, brak prądu. Bilans burz nad Polską

Polska
Podtopienia, zniszczone dachy, brak prądu. Bilans burz nad Polską
PAP/Mateusz Marek
Skutki burz w Warszawie

W związku z nocnymi burzami straż pożarna odnotowała 1124 interwencje. Bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców, z czego 12,5 tysiąca na Mazowszu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek kolejne ostrzeżenia przed burzami i intensywnymi opadami dla 6 województw.

Jak podał wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.Świszcz, najwięcej interwencji strażacy zanotowali w woj. mazowieckim - 587 oraz łódzkim - 121. Łącznie zostało uszkodzonych 7 dachów.

 

"Bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego - 12,5 tys. Brak osób rannych" - przekazał. Dodał, że dane pochodzą z godz. 6 w poniedziałek.

 

Ponad 600 interwencji na Mazowszu

 

Minionej doby strażacy interweniowali na Mazowszu w związku z burzami 617 razy, z czego 304 razy w Warszawie – poinformował w poniedziałek rano oficer prasowy mazowieckiego komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski.

 

Wideo: Burza nad Ząbkami, koło Warszawy, autor: Piotr Zdunek

  

 

 

 

W związku z opadami deszczu i silnym wiatrem strażacy podjęli również wiele interwencji w okolicach stolicy: w pow. pruszkowskim (71), legionowskim (40), grodziskim (34) czy wołomińskim (25).

 

Zalane centrum handlowe Wola Park w WarszawiePAP/Mateusz Marek
Zalane centrum handlowe Wola Park w Warszawie

Zgodnie z danymi RCB na godz. 6, na terenie woj. mazowieckiego bez prądu pozostawało 12,5 tys. mieszkańców.

 

WIDEO: Burze nad Warszawą

  

Uszkodzone budynki w Łódzkiem

 

Ponad 120 razy, głównie przy podtopieniach budynków oraz wiatrołomach, interweniowała w woj. łódzkim Straż Pożarna w związku z usuwaniem skutków silnych burz, jakie przeszły nad regionem w niedzielę wieczorem. Wiatr uszkodził cztery dachy. Ponad 500 odbiorców jest bez prądu.

 

- Pracy było dużo, ale nie aż tak, jak się spodziewaliśmy. Interweniowaliśmy głównie przy podtopionych budynkach, pomagaliśmy przy wypompowywaniu wody z piwnic domów i innych pomieszczeń oraz usuwaniu powalonych drzew i gałęzi. W powiecie radomszczańskim i łaskim odnotowaliśmy dwa uszkodzone dachy w budynkach gospodarczych, a w brzezińskim i łódzkim wschodnim wiatr uszkodził dachy dwóch domów - poinformował w poniedziałek rano dyżurny Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi.

 

Dodał, że nie było poszkodowanych osób.

 

 

W Śląskiem utrudnienia na drogach przez burze

 

Blisko 1300 odbiorców w województwie śląskim zostało w ostatnich godzinach pozbawionych prądu w wyniku awarii spowodowanych silnym wiatrem. Straż pożarna w ciągu minionej doby interweniowała 89 razy. Nikt nie ucierpiał.

 

ZOBACZ: Burze nad Polską. Zginęła jedna osoba

 

Jak poinformowało w poniedziałek Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, najwięcej, bo blisko 1 tys. odbiorców nie ma prądu w powiecie mikołowskim, w gminie Wyry. Na przywrócenie zasilania czekają też mieszkańcy Bielska-Białej, powiatów zawierciańskiego i pszczyńskiego oraz Raciborza. Według zapowiedzi energetyków dostawy prądu mają być przywrócone jeszcze w godzinach porannych.

 

W miejscowości Piasek w powiecie pszczyńskim w niedzielę wieczorem na drogę S1 wichura zwaliła gałęzie drzew. Ruch w kierunku Bielska-Białej odbywał się jednym pasem. Przed północą przywrócono ruch na drodze.

 

Również w niedzielę wieczorem w Sławkowie w powiecie będzińskim na drogę krajową nr 94 w wyniku wichury spadło drzewo, blokując przejazd w kierunku Olkusza. Wytyczono objazd przez Bukowno (Małopolskie). O godz. 22.20 przywrócono ruch na drodze. 

 

Ostrzeżenia trzeciego stopnia

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało na niedzielne popołudnie i noc alerty bezpieczeństwa dotyczące bardzo silnego wiatru i burz z gradem dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, powiatów centralnych i zachodnich świętokrzyskiego, powiatów centralnych i północno-zachodnich małopolskiego oraz powiatów zachodnich i północnych lubelskiego.

 

 

Pogoda na poniedziałek


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu dla woj.: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.

 

IMGW prognozuje burze z silnymi opadami deszczu dla: woj. kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz północy Podlasia. Na tych obszarach deszcz może spaść od 30 do 50 mm deszczu na metr kwadratowy, zaś wiatr może osiągać prędkość 90 km/h. W kujawsko-pomorskim lokalnie może wystąpić grad.

 

Z kolei w woj. lubuskim, wielkopolskim i na zachodzie Dolnego Śląska wystąpią intensywne opady deszczu, którego może spaść od 30 do 45 mm. Lokalnie do 50 mm.

pgo/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie