Premier Mateusz Morawiecki na kwarantannie

Polska
Premier Mateusz Morawiecki na kwarantannie
PAP/Radek Pietruszka
Premier miał kontakt z osobą zakażoną

"Proszę Państwa - w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z wszelkimi procedurami udaję się na kwarantannę. Informuję, że rząd pracuje normalnie, a ja jestem w stałym kontakcie ze współpracownikami i wszystkimi służbami" - przekazał za pośrednictwem Facebooka premier Mateusz Morawiecki.

"Uważajmy na siebie i bądźmy odpowiedzialni. Wszystkim życzę zdrowia!" - dodał szef rządu.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, wtorek 13 października

 

W opublikowanym wideo premier przekazał, że do kontaktu z osobą zakażoną doszło w ubiegły piątek. - Zgodnie z tym i zgodnie z zasadami sanitarnymi udaję się na kwarantannę - zapewnił Morawiecki.

 

- Rząd pracuje normalnie, zresztą Rada Ministrów odbędzie się, tak jak przez ostatnich kilka miesięcy w formule wideokonferencji - dodał.

 

"Premier nie ma objawów choroby"

W związku z zaistniałą sytuacją rzecznik rządu Piotr Müller wystosował komunikat, w którym poinformował, że "u premiera nie stwierdzono dotychczas zachorowania na COVID-19, nie ma też objawów choroby".

 

"Zostały wdrożone procedury przygotowane na taką sytuację. Podczas kwarantanny Mateusz Morawiecki wykonuje swoje obowiązki. Premier spędza kwarantannę w sposób umożliwiający podejmowanie decyzji oraz kontakt z przedstawicielami instytucji państwowych" - zapewnił rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Powtórne zakażenie koronawirusem jest możliwe i jeszcze groźniejsze

 

Dodał, że dzięki zapewnieniu odpowiednich możliwości technicznych, premier będzie prowadził posiedzenia Rady Ministrów, Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz innych gremiów.

 

"O dalszej procedurze związanej z kwarantanną Prezesa Rady Ministrów – wykonywanych testach i czasie kwarantanny będzie decydował lekarz oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna" - zapowiedział Müller.

 

W późniejszym tweetcie, rzecznik rządu potwierdził, że zakażenie wykryto u jednego z funkcjonariuszy SOP z grupy ochronnej premiera. "Zostały wdrożone stosowne procedury związane z kwarantanną" - przekazała Służba Ochrony Państwa.

 

Apel do antycovidowców

We wtorek, jeszcze przed informacją o udaniu się na kwarantannę, premier zaapelował do osób, które nie wierzą w istnienie pandemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: Apel premiera do antycovidowców. "Nie róbcie tego!"

 

"Apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, agresywnie i ostentacyjnie odmawiają noszenia maseczek, szerzą fake newsy i pseudonaukowe teorie, nie róbcie tego! Zdrowie i życie Was i Waszych bliskich zależy również od przestrzegania zasad, z którymi się nie zgadzacie" - napisał na Facebooku szef rządu.

 

Podkreślił, że zdrowie i życie nas wszystkich zależy od przestrzegania zasad sanitarnych. "Bądźmy odpowiedzialni!" - dodał.

Koronawirus w rządzie

W niedzielę informację o dodatnim wyniku testu na koronawirusa przekazał wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. "Wszystkich, z którymi miałem kontakt, proszę o pozostanie w domach, zachowanie ostrożności i działanie zgodnie z procedurami. Choroba nie wybiera" - napisał na Twitterze.

 

 

W zeszłym tygodniu o zakażeniu koronawirusem poinformował Przemysław Czarnek, który miał zostać zaprzysiężony na stanowisko ministra edukacji i nauki. "Chciałbym Państwa poinformować, że przed chwilą potwierdzono u mnie koronawirusa. Udałem się rano na badania w związku z bólem głowy nie chcąc narażać Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych uczestników dzisiejszych wydarzeń. Czuję się dobrze. Nie lekceważcie objawów" - napisał na Twitterze.

 

ZOBACZ: Wiceminister Janusz Kowalski zakażony koronawirusem

 

- Wszyscy my, ministrowie byliśmy w ubiegłym tygodniu w tym samym pomieszczeniu co Przemysław Czarnek, gdy była przedstawiana nowa Rada Ministrów - mówił 5 października, w poniedziałek w "Gościu Wydarzeń" minister finansów Tadeusz Kościński. Zaprzysiężenie ostatecznie odbyło się nie w poniedziałek, a dzień później, we wtorek. Trzech ministrów, którzy przed wykryciem zakażenia u Czarnka mieli z nim kontakt, zostało skierowanych na kwarantannę.

Prawie 900 nowych przypadków z Małopolski

Mamy 5068 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarło 60 osób. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 135 278. Zmarło do tej pory 3101 osób.

 

Najwięcej przypadków odnotowano w województwach: małopolskim (898), mazowieckim (552) i śląskim (441).

 

Kwarantanną objętych jest w Polsce 212 tys. 446 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 33 tys. 533 ludzi.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie