Neutralizacja 5-tonowej bomby na dnie Kanału Piastowskiego. Drugi dzień prac

Polska
Neutralizacja 5-tonowej bomby na dnie Kanału Piastowskiego. Drugi dzień prac
PAP/Marcin Bielecki
Pierwsza deflagracja Tallboya możliwa jest jeszcze we wtorek

- Postęp prac nurków minerów jest na tyle zaawansowany, że już dziś (we wtorek - red.) jest możliwe wykonanie pierwszej deflagracji Tallboya - poinformował we wtorek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nurkowie chcą rozpocząć neutralizację 5,4-tonowej bomby zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) zanim zmienią się warunki atmosferyczne.

- Warunki atmosferyczne mają się mocno pogorszyć, (...) ma być bardzo silny wiatr, który ma bezpośredni wpływ na prąd w Kanale (Piastowskim - red.) i na pracę nurków - poinformował we wtorek przed południem rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

 

- Kolejne dni pogodowo też nie są optymistyczne, obiektu nie można zostawić w takim stanie przygotowania, aby ciężka praca nurków wykonana dotychczas nie poszła na marne - dodał.

 

ZOBACZ: Niewybuch w Ostrołęce. Zakończyła się akcja saperska

 

Jak wyjaśnił, neutralizacja Tallboya poprzez deflagrację, stanowi pierwszy etap operacji, "której ostatecznym efektem będzie usunięcie obiektu z rejonu przeprawy promowej Centrum w Świnoujściu". - Ostateczne usunięcie bomby jest bardzo mocno uzależnione od rzeczywistych efektów uzyskanych podczas tego procesu - wskazał rzecznik 8. FOW.

 

Szczegóły operacji mają być przekazane podczas briefingu prasowego.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie