Donald Trump wznowił kampanię. Podczas wiecu rzucał w tłum maseczkami

Świat
Donald Trump wznowił kampanię. Podczas wiecu rzucał w tłum maseczkami
PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Ubiegający się o reelekcję prezydent USA Donald Trump powrócił na kampanijny szlak

Po krótkotrwałym zakażeniu koronawirusem ubiegający się o reelekcję prezydent USA Donald Trump powrócił w poniedziałek na kampanijny szlak. Podczas wiecu na Florydzie rzucał w tłum maseczkami i zapewniał, że jest odporny na infekcje.

Tydzień po wypisaniu ze szpitala wojskowego Walter Reed pod Waszyngtonem Trump odbył wiec na lotnisku w Sanford na Florydzie. Przemawiał godzinę, czyli krócej niż zazwyczaj na przedwyborczych spotkaniach. W tłum swoich sympatyków na początku wystąpienia rzucał maseczkami.

 

 

- Mówią teraz, że jestem odporny - oznajmił, odnosząc się do choroby, którą niedawno przeszedł. Przed wiecem zespół medyczny Białego Domu przekazał, że testy Trumpa na Covid-19 dały wynik negatywny.

 

Brak maseczek i dystansu społecznego

 

W trakcie wystąpienia amerykański przywódca nie miał na sobie maseczki. Wśród zgromadzonych niektórzy też ich nie założyli, nie zachowywano też zalecanego w trakcie epidemii dystansu.

 

 

Mimo że rozmowy o pakiecie stymulacyjnym dla gospodarki między Białym Domem i Kongresem utknęły w martwym punkcie prezydent obiecywał na wiecu szybkie odbicie gospodarcze po epidemii. Przestrzegał, że w przypadku zwycięstwa jego wyborczego rywala Demokraty Joe Bidena będzie to niemożliwe. Krytykował przy tym nakładanie zbyt surowych ograniczeń na gospodarkę. Jak się wyraził: "lekarstwo nie może być gorsze" niż choroba.

 

"Proszenie się o kłopoty"

 

Przed przybyciem prezydenta na Florydę główny epidemiolog USA Anthony Fauci, ostrzegł w stacji CNN, że organizowanie tak dużych zgromadzeń, jak wiec, to "proszenie się o kłopoty". Wskazywał, że na jesieni w USA rośnie liczba wykrywanych przypadków koronawirusa.

 

Po zdiagnozowaniu SARS-CoV-2 u Trumpa na początku października prezydent przez 10 dni nie odbywał wyborczych spotkań. Trzy doby spędził w szpitalu. Po raz pierwszy wystąpił publicznie w sobotę w Białym Domu. Wygłosił wtedy krótkie 20-minutowe przemówienie.

 

ZOBACZ: Rynki finansowe: Trump przegra wybory. Rubel słabnie, a peso idzie w górę

 

Z powodu Covid-19 zdiagnozowanego u Trumpa w czwartek nie odbędzie się planowana wcześniej na ten dzień druga debata prezydencka między Trumpem i Bidenem.

 

Od początku października w większości sondaży rośnie przewaga kandydata Partii Demokratycznej. Według zliczającego średnią z ogólnokrajowych badań portalu RealClearPolitics na poniedziałek wynosiła ona 10,2 pkt procentowego.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie