Rynki finansowe: Trump przegra wybory. Rubel słabnie, a peso idzie w górę

Biznes
Rynki finansowe: Trump przegra wybory. Rubel słabnie, a peso idzie w górę
PAP/EPA/KEN CEDENO / POOL
Według znawców rynku walutowego, może nastąpić zmiana w Białym Domu

Znawcy rynku walutowego zakładają, że listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Joe Biden. Świadczyć ma o tym wzmacnianie się meksykańskiego peso i słabnięcie rubla. Rynki spodziewają się, że nowy prezydent pogorszy ekonomiczne relacje z Moskwą, a poprawi z Meksykiem.

Prognozy dla Donalda Trumpa są dużo gorsze niż w 2016 roku. Dwie waluty rynków wschodzących, na które polityka zagraniczna urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma największy wpływ, zachowują się zupełnie inaczej niż cztery lata temu.


Wielka zmiana nastrojów


Jesienią 2016 roku inwestorzy kupowali rubla i sprzedawali peso w oczekiwaniu, że po wygranych wyborach republikański kandydat naprawi relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i zerwie kontakty handlowe z Meksykiem. Tym razem sytuacja się odwróciła, a Joe Biden zyskuje w sondażach.

 

ZOBACZ: Donald Trump skazany na śmierć. Uznany za winnego zbombardowania szkolnego autobusu


Meksykańskie peso umocniło się w stosunku do dolara o niemal 6 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jest to najlepszy wynik wśród głównych walut rynków wschodzących. Wzrost nie jest przypadkowy - uczestnicy rynków finansowych obstawiają bowiem, że Biden jako prezydent przyczyni się do zwiększenia meksykańskiego eksportu do USA.


Z kolei rubel w tym samym okresie stracił do dolara ponad 8 proc. Rynki zdają się oczekiwać, że nowy lokator Białego Domu może być bardziej surowy wobec Rosji i nałoży na nią kolejne sankcje ekonomiczne.


Tania rosyjska ropa


- Trump bardzo chętnie przywiązuje się do Rosji, więc to, co jest dobre dla niego, jest dobre dla Moskwy. Biden prawdopodobnie byłby skłonny wrócić do relacji gospodarczych z Meksykiem i Chinami, i respektowałby w kontaktach z tymi krajami ogólnie przyjęte reguły handlu światowego - powiedział Paul McNamara, który w GAM Ltd w Londynie zarządza długiem rynków wschodzących wartym 4,5 miliarda dolarów.


Niektórzy uważają jednak, że tegoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych są zbyt nieprzewidywalne, by dało się już dziś przewidywać przyszłe zdarzenia gospodarcze. Ważnym czynnikiem, który jest inny niż w 2016 roku, to ceny ropy naftowej. Ostatnio ropa tanieje, co osłabia rubla. Także obniżka stóp procentowych działa na niekorzyść rosyjskiej waluty.


Tekst powstał we współpracy z portalem Comparic.pl

Krzysztof Wiwatowski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie