Arcybiskup zakażony koronawirusem. Był na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Polska
Arcybiskup zakażony koronawirusem. Był na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
PAP/Grzegorz Michałowski
Abp Skworc był obecny na 387. Zebraniu Plenarnym Komisji Episkopatu Polski, które obyło się 5-6 października w Łodzi i Pabianicach.

Arcybiskup Wiktor Skworc jest zakażony koronawirusem - poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej. Metropolita katowicki brał udział w 387. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski - poinformował polsatnews.pl rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak SJ.

"Zgodnie z komunikatem wikariusza generalnego bp. Marka Szkudły rozesłanym w dniu 10 października 2020 r. do parafii archidiecezji katowickiej, informujemy, że wśród chorych na Covid-19 jest także abp Wiktor Skworc" - podało biuro.

 

Jak poinformowano, metropolita katowicki "przebywa aktualnie w izolacji domowej i podlega wskazaniom i procedurom służb sanitarnych." Zapewnia wszystkich, a szczególnie chorych o duchowej bliskości i zaprasza do dalszej wytrwałej modlitwy różańcowej przez wstawiennictwo Matki Bożej Piekarskiej Lekarki". 

 

Rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak SJ potwierdził, że abp Skworc był obecny podczas 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. - Ksiądz arcybiskup skontaktował się ze służbami sanitarnymi. Zastosujemy się do wszelkich poleceń służb, ale na razie nie mamy od nich sygnałów o ewentualnej koniecznej kwarantannie dla biskupów - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl

 

Zdjęcie biskupów

 

W poniedziałek i wtorek odbywało się 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. - Arcybiskupi i biskupi omawiają w Łodzi i Pabianicach rolę i zadania Kościoła we współczesnym świecie, przede wszystkim w czasie i po pandemii - mówił wówczas rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

 

KEP zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie biskupów pozujących na tle łódzkiej katedry. Duchowni stanęli lub usiedli bardzo blisko siebie, nie mieli też zasłoniętych twarzy. Na fotografię zareagowali internauci, dziennikarze oraz politycy.

 

ZOBACZ: Proboszcz zniechęca wiernych do zakładania maseczek. "Za wszystko biorę odpowiedzialność"

 

"Ponad 100 biskupów - mężczyzn w grupie ryzyka z całej Polski zrobiło sobie wczoraj koronaparty - spotkali się bez maseczek i żadnych środków ostrożności. Wstyd" - napisał dyrektor legislacji klubu Lewicy Dariusz Standerski.

 

 

"Księża biskupi respektują wszystkie zalecenia sanitarne"

 

W odpowiedzi na pojawiające się w sieci zarzuty, biuro prasowe KEP wydało w czwartek oświadczenie w tej sprawie. Podkreślono w nim, że w czasie odbywającego się 5 i 6 października Zebrania Plenarnego KEP w Łodzi "dołożono wszelkich starań, aby były zachowane wszystkie możliwie dostępne środki bezpieczeństwa - maseczki, płyny do dezynfekcji, zachowanie dystansu, wietrzenie pomieszczeń".

 

"Księża biskupi na otwartej przestrzeni na placu przy katedrze łódzkiej, poproszeni przez fotografa, zdjęli maseczki na moment wykonania wspólnego zdjęcia" - głosi treść oświadczenia.

 

"Księża biskupi, respektując wszystkie zalecenia sanitarne, sami wielokrotnie zwracali się do wiernych z prośbą o ich przestrzeganie" – dodano.

pgo/ PAP, polsatnews.pl,
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie