PSL chce odrzucenia noweli "Piątki dla zwierząt". "Nie satysfakcjonuje nas żadna poprawka"

Polska
PSL chce odrzucenia noweli "Piątki dla zwierząt". "Nie satysfakcjonuje nas żadna poprawka"
Polsat News
Zdaniem rzecznika PSL Miłosza Motyki "przedstawiciele PiS-u próbują mydlić oczy"

Złożymy na komisji rolnictwa i w Senacie wniosek o odrzucenie noweli ustawy o ochronie zwierząt w całości - zapowiedzieli w piątek politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak mówili, "nie satysfakcjonuje nas żadna poprawka o odszkodowaniach do noweli o ochronie zwierząt, bo one nic nie dają".

Senator PiS Marek Martynowski podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował, że 13 października PiS złoży poprawkę do noweli ustawy o ochronie zwierząt mówiącą o odszkodowaniach dla rolników. - Będą to pełne odszkodowania - powiedział Martynowski. - W tej chwili nasi legislatorzy pracują, aby taka poprawka została opracowana - dodał.

 

Obecny na konferencji szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podkreślił, że "to jest bardzo ważna wiadomość, która uspokoi nieco tych, którzy starali się przedstawić tę ustawę jako szkodliwą dla rolników, dla producentów". - Myślę, że te problemy częściowo przynajmniej, a może i w całości, rozwiąże poprawka, o której mówimy - mówił Terlecki.

 

"Nie satysfakcjonuje polskich rolników"

 

Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak (PSL) odnosząc się do zapowiedzianej przez polityków PiS poprawki ocenił, że ona de facto nikogo nie satysfakcjonuje. - Na pewno nie satysfakcjonuje polskich rolników, którzy nie chcą żadnych odszkodowań. Oni chcą kontynuować swoją działalność, kontynuować swoją tradycję rodzinną, chcą zarabiać pieniądze w taki sposób jak dotychczas - mówił Klimczak.

 

ZOBACZ: Nie wszyscy senatorowie PiS poprą "piątkę dla zwierząt"? Padają nazwiska

 

- My - jako PSL - jesteśmy jedynym obrońcą polskiej wsi. Jedynym reprezentantem, który w Senacie jest w stanie obronić interesy wszystkich tych, którzy prowadzą działalność rolniczą na wsi, którzy prowadzą przedsiębiorstwa w obszarze przemysłu rolno-spożywczego. Zarówno tych, którzy prowadzą tę działalność bezpośrednio, jak i pośrednio - powiedział Klimczak. Jak dodał, posłowie Stronnictwa spotkali się też z wieloma przedstawicielami różnego rodzaju branż związanych z rolnictwem, które - według nich - ucierpią w tej sytuacji.

 

"PiS próbuje mydlić oczy"

 

- Nie satysfakcjonuje nas żadna poprawka o odszkodowaniach. One nic nie dają i jedynie świadczą o tym, że PiS się przestraszył i wie, że przegra to głosowanie. A my na pewno w tym celu będziemy działać konsekwentnie, i dzisiaj zostanie zgłoszony wniosek już na komisji rolnictwa o odrzucenie tej ustawy w całości, to samo będzie w Senacie - zapowiedział poseł ludowców.

 

Zdaniem rzecznika PSL Miłosza Motyki "przedstawiciele PiS-u próbują mydlić oczy, próbują w jakiś sposób uciekać do przodu zdając sobie sprawę z konsekwencji tego co robią". - Ale my idziemy jeszcze dalej. Ta ustawa jest antyrolnicza, antyprzedsiębiorcza, ona jest antypolska - ocenił Motyka.

 

ZOBACZ: Senator PiS: "piątka dla zwierząt" wróci do Sejmu z poprawkami

 

Jak mówił, "składamy wniosek o odrzucenie tej ustawy w całości i liczymy, że dzisiaj na komisji rolnictwa przedstawiciele PiS-u zagłosują za tym wnioskiem. I taka będzie też rekomendacja komisji rolnictwa w Senacie".

 

- Jeśli taka rekomendacja będzie, to będziemy dalej apelować do tego, aby wszyscy senatorowie PiS nie dali sobie złamać kręgosłupów prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, żeby zagłosowali zgodnie z interesem polskich rolników, polskich przedsiębiorców, żeby poprali nasz wniosek - dodał rzecznik PSL.

 

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, wywołuje protesty rolników i hodowców. Uchwaloną we wrześniu nowelizacją, której projekt złożyli posłowie PiS, zajmują się obecnie senackie komisje. Senat ma rozpatrzyć ją na posiedzeniu plenarnym we wtorek 13 października.

 

W Ministerstwie Rolnictwa pracuje zespół, który zajmuje się kwestią rekompensat zakładanych w noweli ustawy o ochronie zwierząt. Na spokojnie musimy oszacować, jakich wartości możemy się spodziewać - powiedział w piątek szef tego resortu Grzegorz Puda.

 

Przerwa w obradach

 

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przerwała w piątek prace nad nowelą o ochronie zwierząt; wznowi je w poniedziałek po południu i będzie głosować nad poprawkami zgłoszonymi do ustawy.

 

Wniosek o przerwę w obradach złożył na piątkowym posiedzeniu senator PiS Zdzisław Pupa. Jak argumentował, komisja nie może zakończyć swoich prac i przeprowadzić głosowania nad poprawkami do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, ponieważ swoje poprawki zamierzają złożyć jeszcze przedstawiciele rządu.

 

ZOBACZ: Kongres "Polska Wielki Projekt". "Aby rządzić państwem trzeba mieć odwagę"

 

- Rząd zgłosi poprawki do komisji, chcielibyśmy się z nimi zapoznać, dobrze by było, żeby Biuro Legislacyjne się do tych poprawek w jakiś sposób merytoryczny odniosło, żebyśmy wpracowali takie przepisy ustawy, które będą służyły wsi, polskim rolnikom i polskiej gospodarce – mówił senator.

 

Ponieważ nie było sprzeciwu, wniosek został przyjęty przez przewodniczącego komisji Jerzego Chróścikowskiego (PiS) bez głosowania. Komisja rolnictwa ma wznowić prace nad nowelą w poniedziałek o godz. 16.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie