Obowiązek zakrywania ust i nosa. Policja: w ciągu doby 621 mandatów

Polska
Obowiązek zakrywania ust i nosa. Policja: w ciągu doby 621 mandatów
Polsat News
Funkcjonariusze skontrowali ostatniej doby ponad 3,5 tysiąca środków publicznego transportu zbiorowego

Policjanci ostatniej doby pouczyli 2 570 osób za niestosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa, a w stosunku do 621 nałożyli mandaty karne - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Funkcjonariusze w ciągu doby sprawdzili też 176 tys. osób na kwarantannie i stwierdzili 590 uchybień.

Jak poinformował w piątek rzecznik komendanta głównego Policji, funkcjonariusze - odkąd podjęli działania związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19 - sprawdzili już prawie 17,5 mln osób skierowanych na kwarantannę. - To ogromna liczba sprawdzeń i ogrom pracy dla policjantów, pamiętajmy o tym. Jest to zadanie, które cały czas wykonujemy, dokonując wyrywkowych sprawdzeń. Przypominamy, że cały czas obowiązuje w Polsce stan epidemii - podkreślił.

 

Ostatniej doby - jak podał insp. Ciarka - sprawdzono ponad 176 tys. osób skierowanych na kwarantannę. - W ok. 590 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. Przypominamy, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężna do 30 tys. zł - zaznaczył.

 

Ponad 2 570 pouczeń, 621 mandatów

 

- Pamiętajmy o tym, aby nie zdziwiła nas ewentualna kara wymierzona przez Państwową Inspekcje Sanitarną - przestrzegł rzecznik KGP.

 

Ponadto od momentu wprowadzenia stanu epidemii, funkcjonariusze wykonywali ponad 3,78 mln służb tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa. - Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy ponad 173 tys. osób, ponad 20750 ukaraliśmy mandatem karnym, w ponad 7,6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował insp. Ciarka.

 

ZOBACZ: "Jeśli tego nie przerwiemy, będzie katastrofa"

 

Jak przekazał, tylko ostatniej doby policjanci pouczyli ponad 2 570 osób, w stosunku do 621 osób nałożyli mandaty, a w prawie 80 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

 

"Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność"

 

- W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych - zaznaczył.

 

Funkcjonariusze skontrowali ostatniej doby ponad 3,5 tysiąca środków publicznego transportu zbiorowego. Od początku wprowadzenia obostrzeń dokonali natomiast ponad 121 350 kontroli. Skontrolowali także 243 tysiące placówek handlowych oraz ok 2 650 miejsc, gdzie odbywają się dyskoteki. Insp. Ciarka przypomniał przy tym, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek.

 

ZOBACZ: Dwa razy mniej testów niż wczoraj. "Prawdopodobnie będzie korekta"

 

Jak zaznaczył rzecznik KGP, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężna w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - dodał.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie