Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa? Rozporządzenie ministra zdrowia

Polska
Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa? Rozporządzenie ministra zdrowia
PAP/Leszek Szymański
Lekarz może zlecić badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2, gdy w jego przekonaniu są ku temu wskazania

Lekarz może zlecić badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2, gdy w jego przekonaniu są ku temu wskazania – zakłada rozporządzenie ministra zdrowia. Pacjent nie musi mieć czterech objawów jednocześnie, takich jak gorączka, duszność, kaszel i utrata węchu lub smaku.

Rozporządzenie zostało opublikowane w czwartek późnym wieczorem, zaczyna obowiązywać z dniem następującym po ogłoszeniu. Określa ono standard organizacyjny opieki zdrowotnej w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, udzielających świadczeń zdrowotnych pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

 

"Nowe rozporządzenie dot. standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Obowiązuje już dziś - zdążyliśmy z publikacją w czwartek przed północą" - poinformował w piątek minister Niedzielski.

 

ZOBACZ: "Sytuacja jest dramatyczna". Ekspert WHO o epidemii w Polsce

 

Podziękował lekarzom rodzinnym, zakaźnikom za uwagi i komentarze.

 

 

Najpierw teleporada, potem test

 

Standard obejmuje zadania podejmowane w związku ze skierowaniem pacjenta do izolacji lub izolacji w warunkach domowych albo do leczenia w szpitalu; a także zlecaniem badań diagnostycznych.

 

W przypadku postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie lekarz "kierując się aktualną wiedzą medyczną, podejmuje działania mające na celu zapobieganie szerzeniu się zachorowań na chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), w tym udziela pacjentowi świadczeń opieki zdrowotnej".

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Działania te obejmują m.in. ocenę stanu zdrowia - poprzez przeprowadzenie wywiadu i badania fizykalnego lub w formie teleporady, z wyłączeniem dzieci do ukończenia 2. roku życia, które muszą być zbadane przez lekarza.

 

W sytuacjach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta lekarz zleca wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2, a w przypadku dodatniego wyniku, kieruje go do: odbycia izolacji albo izolacji w warunkach domowych lub do szpitala, gdy jest konieczność hospitalizacji.

 

W przypadku pacjenta, który jest w stanie samodzielnie się przemieszczać, lekarz przekazuje pacjentowi informację o punktach pobrań, w których można wykonać badanie i informację o konieczności nieprzemieszczania się środkami publicznego transportu.

 

Konsultacje przez telefon i izolacja

 

W sytuacji skierowania pacjenta do odbycia izolacji w warunkach domowych, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, udziela pacjentowi - nie wcześniej niż w ósmej dobie jej odbywania - porady albo teleporady, podczas której dokonuje oceny stanu zdrowia.

 

W razie konieczności przedłużenia okresu trwania izolacji w warunkach domowych pacjenta, u którego wystąpiły objawy, lekarz informuje chorego oraz o konieczności odbycia kolejnej porady albo teleporady w ostatnim dniu jej trwania.

 

ZOBACZ: Szpitale koordynacyjne dla pacjentów z COVID-19 [LISTA]

 

Podczas porady albo teleporady lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym dalszym przedłużeniu okresu izolacji w warunkach domowych. Zakończenie izolacji w warunkach domowych następuje po udzieleniu przez lekarza - w ostatnim dniu przedłużonego okresu tej izolacji - porady albo teleporady, podczas której lekarz ten nie podejmie decyzji o dalszym przedłużeniu okresu jej trwania.

 

Może przyjechać karetka wymazowa

 

W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz w sytuacji zlecenia wykonania testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 zleca pobranie materiału do wykonania testu przez zespół karetki wymazowej. Po stwierdzeniu konieczności leczenia szpitalnego zleca też taki transport.

 

W przypadku postępowania z pacjentem zakażonym lekarz sprawujący nad nim opiekę kieruje go do odbycia izolacji albo izolacji w warunkach domowych lub hospitalizacji, gdy jest potrzebna. W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz zleca jego transport.

 

ZOBACZ: Lekarz: szkoły są jednym z ważniejszych źródeł przenoszenia koronawirusa

 

W standardach zapisano, że zlecenie badań diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w tym testu molekularnego RT-PCR, wymaga stwierdzenia przez kierującego lekarza, przy uwzględnieniu aktualnej wiedzy medycznej, wskazań do wykonania takich badań.

 

Mówią też one, że to podmiot w którym świadczeń udziela lekarz prowadzący pacjenta, informuje go o wyniku testu. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon. 

pgo/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie