Zniknął dwa lata temu we Włoszech. Dyplomata z Korei Północnej odnaleziony

Świat
Zniknął dwa lata temu we Włoszech. Dyplomata z Korei Północnej odnaleziony
PAP/EPA/ENZO LAIACONA
Dyplomata w 2018 roku zniknął z ambasady w Rzymie

Były wysokiej rangi północnokoreański dyplomata Dzo Song Gil, który w 2018 roku zniknął z ambasady w Rzymie, osiedlił się w Korei Płd. – potwierdził w środę szef komisji ds. wywiadu tamtejszego parlamentu Dzeon Hae Czeol, cytowany przez agencję Yonhap.

Dzo zniknął z ambasady w listopadzie 2018 roku, tuż przed zakończeniem pobytu. Pełnił wówczas obowiązki ambasadora. Media informowały później, że pod ochroną władz włoskich stara się o azyl w państwach trzecich.

 

ZOBACZ: Uciekł z KRLD do Korei Płd. Teraz próbował wrócić

 

Nowe informacje ujawniono we wtorek wieczorem, gdy jeden z posłów południowokoreańskiej opozycji napisał na Facebooku, że Dzo razem z żoną przybył w lipcu 2019 roku do Korei Płd., gdzie udzielono mu schronienia.

 

 

Doniesienia wywołują obawy o nastoletnią córkę Dzo, która według rządu Włoch powróciła do Korei Północnej. Według szef komisji ds. wywiadu, były dyplomata starał się utrzymać swój przyjazd do Korei Płd. w tajemnicy, by nie narażać krewnych na retorsje ze strony reżimu północnokoreańskiego.

 

Jest traktowany jak zdrajca

 

- Od tego, gdzie mieszka zbiegły dyplomata, zależy poziom traktowania czy karania jego krewnych, którzy pozostali w Korei Płn. Jeśli mieszka w Korei Płd., określany jest jako zdrajca, apostata (...) Nikt nie wie, jakie kary czekają członków rodziny zdrajcy - powiedział Te Jong Ho, były północnokoreański dyplomata, który w 2016 roku uciekł z rodziną z ambasady w Londynie, a obecnie zasiada w południowokoreańskim parlamencie.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un przeprasza za zastrzelenie urzędnika

 

Szefowa MSZ Korei Płd. Kang Kiung Wha wyraziła zaskoczenie doniesieniami o miejscu pobytu Dzo i oświadczyła, że podziela obawy parlamentarzystów dotyczące jego córki - przekazała agencja Reutera.

 

Dzo jest najwyższej rangi urzędnikiem z Korei Płn., jaki osiedlił się w Korei Płd., odkąd przybył tam zbiegły w 1997 roku były przewodniczący północnokoreańskiego parlamentu Hwang Jang Jop - podała agencja Yonhap.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie