Łódź: policjanci przekazywali tajne informacje, bo obiecano im łapówkę. Byli braćmi

Polska
Łódź: policjanci przekazywali tajne informacje, bo obiecano im łapówkę. Byli braćmi
Zdj. ilustracyjne, fot. Flickr/Lukasz Plewnia
W sprawie zatrzymano cztery osoby - policjantów oraz tych, którzy chcieli wręczyć im łapówki

Dwóch łódzkich policjantów, którzy prywatnie są braćmi, miało przekazywać nieuprawnionym osobom informacje z policyjnej bazy danych w zamian za obietnicę łapówki - wynika z informacji Prokuratury Krajowej. Funkcjonariusze usłyszeli zarzuty korupcyjne. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń prokuratury wynika, że jeden z funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi od czerwca 2017 r. do marca 2018 r. sprawdzał bazę danych dostępną dla policjantów na prośbę wielokrotnie karanej osoby, z którą utrzymywał bliskie relacje. Zdobyte w policyjnej bazie informacje funkcjonariusz przekazywał osobie nieuprawnionej.

 

Prowadzący śledztwo w tej sprawie prokurator wytypował również szereg innych sprawdzeń, nie mających związku z wykonywanymi przez policjanta czynnościami służbowymi, które również dokonywane były na prośbę innych osób.

 

ZOBACZ: Policja uwolniła porwanego 25-latka. Sprawcy żądali 5 tys. złotych

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że niektóre ze sprawdzeń policjant dokonywał za pośrednictwem swojego brata - funkcjonariusza łódzkiego komisariatu policji.

 

Grozi im 10 lat spędzonych w więzieniu

 

Na polecenie prokuratora gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymano w tej sprawie cztery osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy policji oraz dwie inne osoby, które zlecały dokonywanie nieuprawnionych sprawdzeń.

 

Zatrzymani policjanci usłyszeli zarzuty m.in. przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego poprzez ujawnienie osobie nieuprawnionej informacji uzyskanej w związku z wykonywaniem czynności służbowych.

 

ZOBACZ: Oszukani na 29 milionów złotych. Piramida finansowa ułożona z monet

 

Mundurowym oraz osobom, które obiecały łapówki, grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Prokuratura poinformowała też, że policjant dokonujący sprawdzeń i wielokrotnie karana osoba zlecająca pozyskanie informacji zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. 

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie