Agenci CBA w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej

Polska
Agenci CBA w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej
cba.gov.pl
Przeszukania mają związek z tzw. aferą melioracyjną

CBA na polecenie Prokuratury Krajowej dokonało w czwartek kilkunastu przeszukań w związku z tzw. aferą melioracyjną. Przeszukano m.in. główną siedzibę PZPN w Warszawie oraz Urząd Miejski w Koszalinie.

"Dzisiaj na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili kilkanaście przeszukań w postępowaniu dotyczącym tzw. afery melioracyjnej" - przekazał w czwartek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

 

ZOBACZ: CBA przeprowadza kontrolę w stołecznym ratuszu. Chodzi o awarię "Czajki"

 

Jak podała prokuratura, przeszukano m.in. główną siedzibę Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie oraz okręgowe związki piłki nożnej, Urząd Miejski w Koszalinie, siedziby kilku firm oraz prywatne mieszkania. "Zabezpieczono obszerną dokumentację w tym w postaci elektronicznej, która zostanie poddana szczegółowej analizie" - dodano.

 

"Jak ustaliliśmy jedną z tych firm jest firma Mikrotel z Bydgoszczy należąca do brata i bratanka Zbigniewa Bońka" - poinformował portal niezalezna.pl.

 

Jeden z wątków "afery melioracyjnej"

 

Czwartkowe przeszukania są związane z jednym z wątków tzw. afery melioracyjnej, dotyczącej "nieprawidłowości finansowych w działalności Fundacji All Sports Promotion, działającej w imieniu AZS Koszalin SA".

 

ZOBACZ: 86 mln strat banku. Zatrzymano 23 osoby

 

PK przypomina, że w lipcu 2019 roku zatrzymano w tej sprawie 7 osób, które usłyszały zarzuty prania pieniędzy i oszustwa. Wśród zatrzymanych w ubiegłym roku był prezes fundacji Łukasz B. oraz radca prawny i doradca podatkowy Michał D.

 

W latach 2011-2013 Fundacja działająca w imieniu AZS Koszalin SA miała podpisywać umowy na usługi reklamowe z Zakładami Chemicznymi. Jednak po przeprowadzeniu analizy dokumentacji ujawniono, że część środków przekazywanych przez ZC nie trafiała do AZS Koszalin SA, tylko były przelewane na konto innej fundacji, a następnie przekazane na rzecz spółki i wypłacone przez jej wspólników. "W konsekwencji doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Zakłady Chemiczne w kwocie ok. 2 milionów złotych" - podała PK.

 

Senator z zarzutami

 

W toku prowadzonego w zachodniopomorskim wydziale PK śledztwa zgromadzono dowody, które - jak podaje Dział Prasowy PK - uzasadniały przeprowadzenie przeszukań w dniu 10 września.

 

ZOBACZ: Gawłowski przewodniczącym komisji ds. klimatu. Protest senatorów PiS

 

Jednym z wyłączonych wątków tego postępowania jest wątek senatora Stanisława Gawłowskiego. 3 lipca 2019 roku prokurator skierował przeciwko niemu akt oskarżenia. Gawłowski oskarżony jest m.in. o przyjęcie łapówek w wysokości co najmniej 733 tys. zł w gotówce, a także w postaci nieruchomości w Chorwacji i dwóch luksusowych zegarków. Miał też nakłaniać do wręczenia łapówki dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, ukrywać pochodzenie z przestępstwa chorwackiej nieruchomości, ujawnić informację niejawną i popełnić plagiat w pracy doktorskiej.

 

Proces toczy się w szczecińskim sądzie okręgowym.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie