Polska otrzyma 420 dawek leku wykorzystywanego w terapii chorych na COVID-19

Polska
Polska otrzyma 420 dawek leku wykorzystywanego w terapii chorych na COVID-19
PAP/Lech Muszyński/zdj. ilustracyjne
Rzecznik MZ: Polska do czwartku otrzyma 420 dawek remdesiviru

Polska do czwartku otrzyma 420 dawek remdesiviru, leku wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19. Komisja Europejska do czwartku ma też zawrzeć umowę ramową z producentem leku, w następstwie czego Polska podpisze umowę na konkretne dostawy - poinformował rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz.

- Do jutra mamy otrzymać kolejnych 420 dawek. Także do jutra Komisja Europejska ma zawrzeć umowę ramową z producentem, która będzie obejmowała dawki dla całej UE. W następstwie podpiszemy umowę na konkretne dostawy - powiedział.

 

ZOBACZ: Marszałek Senatu w samoizolacji. Będzie miał przeprowadzony test na koronawirusa

 

"Dziennik Gazeta Prawna" pisał na początku tego tygodnia, że szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów z COVID-19 alarmują, że mają ostatnie sztuki leku, w związku z tym nie oferują terapii tym lekiem nowo przyjmowanym pacjentom. Podobne problemy sygnalizowały inne kraje UE. Wiceminister Kraska zapewniał we wtorek, że szpitale na bieżąco przekazują sobie leki tam, gdzie ich brak.

Lek dla pacjentów w ciężkim stanie

Jedynym producentem leku jest amerykańska firmą Gilead Sciences. Otrzymała ona na początku kwietnia pozytywną rekomendację Europejskiej Agencji Leków, która dopuszcza do obrotu oraz kontroluje leki w UE.

 

Remdesivir to lek przeciwwirusowy wcześniej stosowany w leczeniu m.in. gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus ebola. Obecnie lek wykorzystywany jest w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w ciężkim stanie.

 

ZOBACZ: Jak pracują szkoły w czasie epidemii? MEN podało dane

 

Lek jest inhibitorem (trucizną) dla jednego z enzymów różnego typów koronawirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2 i wirusa eboli. Zakłóca produkcję materiału genetycznego i zapobiega replikacji wirusa. Podaje się go dożylnie w kroplówce.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie