Paprykarz szczeciński doczekał się pomnika. Mieszkańcy mają wątpliwości

Polska
Paprykarz szczeciński doczekał się pomnika. Mieszkańcy mają wątpliwości
Polsat News
W Szczecinie stanął nietypowy pomnik

Dobrze znany z PRL-u paprykarz szczeciński doczekał się pomnika. Instalacja będąca wiernym odwzorowaniem słynnej puszki stanęła przy Placu Gryfitów na szczecińskiej Łasztowni. Choć dla mieszkańców to wątpliwa atrakcja, to już mówi się o niej w całej Polsce.

Zwano go "kawiorem dla ubogich" i zajadano się nim przez dekady. Pan Marian przyszedł tu dziś z sentymentu, bo kultowa puszka przypomina mu smak z czasów dzieciństwa.
 
- Taki, jak człowiek otworzył puszkę, piękny pomarańczowy kolorek, cały ryż nierozgotowany, i smak ryby miał i na wierzchu pod dekielkiem plasterek ogóreczka był zawsze. To było to - mówi mieszkaniec Szczecina.
 

Paprykarz wymyślono w czasach PRL. Marynarze ze Szczecina odkryli w afrykańskim porcie lokalny przysmak złożony z ryb, ryżu, pomidorów i ostrej przyprawy. Recepturę przenieśli wkrótce na polski rynek.
 
Wideo: W Szczecinie stanął nietypowy pomnik
  
 
- W latach kryzysu nie było na przykład ryżu, próbowano robić partie paprykarza z kaszą, ale było to asymilowane przez społeczeństwo, akceptowane i do dziś się sprzedaje - powiedział Jacek Jastrzębski, były pracownik PPDiUR "GRYF".
 
Ma ściągnąć turystów
 
Paprykarz zasłużył więc na pomnik twierdzą zgodnie szczecinianie. - Możemy się obrażać, że nazywają nas w Polsce paprykarzami, ale jednak ta nazwa do nas przylgnęła, jest rozpoznawalna, i myślę że będzie to hit, który ściągnie turystów z całej Polski - twierdzi Witold Dąbrowski, radny miasta. 

To nie jedyny nietypowy pomnik spożywczy w Polsce. W Radomiu stanął monument serka waniliowego, produkowanego tam od prawie pół wieku.
 
 
Przejeżdżając przez Biesiekierz na Pomorzu można natknąć się też na wielką bulwę. Pomnik ziemniaka stanął w latach 80-tych na cześć wyhodowanej tu odmiany kartofla i ku czci warzywa, dzięki któremu jest co jeść na obiad i co pić w sobotnie wieczory.
msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie