Utrącono rogi żubrowi. Zniszczono obelisk w Bieszczadach

Polska
Utrącono rogi żubrowi. Zniszczono obelisk w Bieszczadach
Nadleśnictwo Stuposiany/P.Kuźmicz

Nieznani sprawcy uszkodzili obelisk upamiętniający 55. rocznicę sprowadzenia żubrów w Bieszczady. Odsłonięty w 2018 roku pomnik stoi przy zagrodzie pokazowej w Mucznem. Wyrzeźbionemu w piaskowcu wizerunkowi żubra utrącono rogi. Nadleśnictwo prosi o pomoc w ustaleniu wandali.

Wandalizm to celowe zniszczenie mienia bez wyraźnego powodu i tak stało się właśnie z pomnikiem żubra, który jest ustawiony niedaleko Zagrody Pokazowej Żubrów.

 

Dochodzenie nie dało rezultatu

 

"Ogrom ludzkiej pracy włożony w wykonanie żubra w piaskowcu na pewno nie zasługuje na coś takiego. Niestety ktoś pokusił się o odłamanie rogów i tym samym zniszczenie pomnika, który upamiętniał 55. rocznicę powrotu żubrów w Bieszczady" - napisali leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany.

 

ZOBACZ: Wsiadł do autobusu po to, by go zniszczyć. Otrzymał szansę od przewoźnika

 

- Prowadzone przez nas dochodzenie nie dało rezultatu, dlatego zwracamy się z prośbą do ewentualnych świadków zdarzenia o sygnał w tej sprawie - apeluje nadleśniczy Jan Mazur.

 

- Ten obelisk przypomina o jednym z największych sukcesów w ochronie dzikiej przyrody, jakim jest uratowanie od zagłady żubra. Oczywiście przywrócimy obeliskowi dawny wygląd - dodał.

 

Pomnik żubra ustawiony jest niedaleko Zagrody Pokazowej ŻubrówRDLP Krosno/Tomasz Różycki
Pomnik żubra ustawiony jest niedaleko Zagrody Pokazowej Żubrów

 

"Niezmiernie nam przykro"

 

"Każdego roku inwestujemy w zagospodarowanie turystyczne, poprawiając infrastrukturę, oddając do użytku kolejne atrakcje i niezmiernie nam przykro, że ktoś naszą pracę i nasze starania względem odwiedzających nasz teren turystów, traktuje właśnie w ten sposób" - podkreślili leśnicy.

 

ZOBACZ: Zdewastowany pomnik Jana Pawła II w Toruniu

 

Górska populacja żubra pozostaje pod opieką bieszczadzkich leśników od 1963 roku, kiedy to z Pszczyny i Niepołomic przywieziono do Nadleśnictwa Stuposiany pierwsze siedem osobników, które dały początek dzikiej populacji żyjącej do dziś w górach. Według szacunków leśników bieszczadzkie stada mogą obecnie liczyć około 750 żubrów.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie