Ministrowie w kwarantannie. Rzecznik rządu o ich stanie zdrowia

Polska
Ministrowie w kwarantannie. Rzecznik rządu o ich stanie zdrowia
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

Na ten moment nie ma żadnych dodatkowych informacji, aby w rządzie były kolejne osoby zakażone koronawirusem, lub, by ktokolwiek miał objawy choroby - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

W poniedziałek rano Przemysław Czarnek, który ma zostać nowym ministrem edukacji i nauki poinformował, że wykryto u niego koronawirusa. Po tej informacji inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne, które miało na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań.

 

Część ministrów na kwarantannie

 

- Na ten moment nie ma żadnych dodatkowych informacji, aby w rządzie były kolejne osoby zakażone koronawirusem, lub, by ktokolwiek miał objawy choroby - zapewnił we wtorek Müller.

 

W ramach postępowania epidemiologicznego - jak informował w poniedziałek Müller - na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister edukacji Dariusz Piontkowski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

 

ZOBACZ: Czarnek i Zgorzelski z koronawirusem. Politycy w kwarantannie

 

Zgodnie z obecnymi przepisami kwarantanna trwa nie dłużej niż 10 dni od momentu kontaktu z zarażonym, kieruje na nią Państwowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji, która może być wydana ustnie, a następnie doręczona. Kwarantanna kończy się automatycznie, chyba że inspektor sanitarny postanowi inaczej (np. o jej skróceniu lub rezygnacji z obowiązku jej odbywania).

 

Müller zaznaczył, że rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej. "Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu" - zapewnił rzecznik rządu.

 

Zmiana terminu zaprzysiężenia

 

Czarnek poinformował w poniedziałek rano na Twitterze, że poszedł na badania w związku z bólem głowy i zostało u niego potwierdzone zakażenie koronawirusem. Poinformował, że czuje się dobrze i zaapelował, by nie lekceważyć objawów.

 

Premier Mateusz Morawiecki w związku z chorobą Czarnka zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu dokonania zmian w składzie rządu; uroczystość ma się odbyć we wtorek o godz. 14 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie