Von der Leyen na kwarantannie. Miała kontakt z osobą zakażoną

Świat
Von der Leyen na kwarantannie. Miała kontakt z osobą zakażoną
PAP/EPA/JOHN THYS / POOL
Von der Leyen w kwarantannie przez kontakt z osobą zakażoną

Kwarantanna, której poddała się szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ma związek z jej zakończoną w środę trzydniową wizytą w Lizbonie - ustaliły w poniedziałek portugalskie media.

"Zostałem poinformowana, że w miniony wtorek uczestniczyłem w spotkaniu wraz z osobą, która wczoraj uzyskała pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Zgodnie z obowiązującymi przepisami izoluję się więc do jutra rano. Mój czwartkowy tekst dał negatywny wynik, dziś też będę testowana" - napisała na Twitterze Von der Leyen.

 

 

Przeprowadzony w poniedziałek najnowszy test na obecność koronawirusa u przewodniczącej Komisji Europejskiej dał negatywny rezultat - poinformował rzecznik KE Eric Mamer.

Sprawa ma związek z wizytą w Lizbonie

Według telewizji SIC przewodnicząca KE została poinformowana w niedzielę o wyniku pozytywnego testu na koronawirusa u portugalskiego polityka Antonia Lobo Xaviera. Działacz chadecko-ludowego bloku CDS-PP spotkał się 29 września w Lizbonie z von der Leyen podczas posiedzenia portugalskiej Rady Państwa.

 

Lizbońska rozgłośnia Observador przekazała, że we wtorkowym spotkaniu z von der Leyen, zaproszonej do udziału jako gość honorowy, poza Lobo Xavierem brało udział innych 13 z 19 członków Rady Państwa, która jest organem doradczym przy prezydencie. Media, powołując się na źródła w ministerstwie zdrowia, twierdzą, że do poniedziałku rano wynik negatywny na obecność koronawirusa dały już m.in. badania przeprowadzone u prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy oraz u premiera Antonia Costy.

 

W poniedziałek przed południem negatywny wynik potwierdzono też w przypadku badań, które wykonali byli prezydenci Portugalii Anibal Cavaco Silva oraz Jorge Sampaio.

 

Ursula von der Leyen odwiedziła Lizbonę w ramach trzydniowej wizyty, od poniedziałku do środy, służącej głównie negocjacjom z władzami Portugalii w sprawie europejskiego programu odbudowy gospodarczej po koronakryzysie. Media wskazują, że wiadomość o możliwym zakażeniu koronawirusem czołowych polityków Portugalii stawia pod znakiem zapytania obecność przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych na poniedziałkowych obchodach Święta Republiki w Lizbonie.

Koronawirus wśród polityków 

"Otrzymałem pozytywny test na obecność koronawirusa. Czuję się dobrze. Przebywam w kwarantannie. Uważajcie na siebie i nie lekceważcie zagrożenia" - przekazał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL. Dotychczas o zakażeniu koronawirusem informowało już kilku polskich parlamentarzystów.

ZOBACZ: Donald Trump zakażony koronawirusem. Z limuzyny pozdrawiał swoich fanów

 

Przebywający w szpitalu Donald Trump nagrał w niedzielę spot, w którym oświadczył, że "wiele nauczył się o Covid-19". Następnie na krótko pojawił się przed szpitalem. Sympatyków pozdrawiał z tylnego siedzenia prezydenckiego samochodu. Prezydent miał na twarzy maseczkę ochronną.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie