Ponad 330 zakażeń na Mazowszu. "Blisko 130 w samej Warszawie"

Polska
Ponad 330 zakażeń na Mazowszu. "Blisko 130 w samej Warszawie"
Polsat News
Rzecznik ministerstwa zdrowia o wzroście zakażeń koronawirusem

- Najwięcej nowych przypadków koronawirusa zanotowano w poniedziałek na Mazowszu - 336, a blisko 130 to jest sama Warszawa - skomentował najnowsze dane epidemiologiczne rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Mamy ponad 2 tys. nowych zaraportowanych przypadków ostatniej doby (koronawirusa - red.). Najwięcej nowych przypadków dotyczy Mazowsza 336, blisko 130 to jest sama Warszawa. To co obserwujemy w ostatnich dniach, że coraz bardziej na te wyniki dobowe rzutują nam duże miasta czy to Gdańsk, czy to Kraków, czy to rzeczona Warszawa - mówił Andrusiewicz.

 

"Koronawirus nie wybiera"

 

Rzecznik odniósł się również do zakażeń wśród polityków. W poniedziałek Covid-19 potwierdzono u wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego oraz u nominowanego do objęcia teki ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Dziennikarze na konferencji pytali, czy ważne osoby w państwie mają ułatwiony dostęp do szybkiego wykonania testów.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek zakażony koronawirusem

 

- Procedury dotyczą każdego i są takie same. Nie ma wypracowanych specjalnych rozwiązań dla polityków, decydentów innych od rozwiązań przeznaczonych dla "przeciętnego Kowalskiego". Jeśli po konsultacji z lekarzem widzimy konieczność udania się na badania, to taka konieczność dotyczy i ministra, i Kowalskiego. (…) Koronawirus nie wybiera, obowiązują nas wszystkich te same standardy i procedury: dystans i maseczka - podkreślił Andrusiewicz.

 

Dodał, że minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał kolejny sztab kryzysowy. - Informacje o wypracowanych rozwiązaniach w zakresie zwiększenia bazy łóżkowej i koordynacji opieki nad pacjentem w poszczególnych województwach będą podane we wtorek - powiedział.

 

- Troską i celem zwołanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego sztabów jest koordynacja opieki nad pacjentem w poszczególnych województwach i możliwe zwiększenie w najbliższym czasie bazy łóżkowej -  zaznaczył.

 

"Nie grozi nam brak respiratorów"

 

Mówił, że respiratorów dla pacjentów covidowych jest wystarczająca liczba - ponad 830. - W tej chwili wykorzystanych jest 219. Nie grozi nam więc sytuacja, w której zabrakłoby respiratora - oświadczył Andrusiewicz.

 

Na pytanie o izolatoria i o personel medyczny Andrusiewicz powiedział, że Ministerstwo Zdrowia jest w stałym kontakcie z w konsultantem krajowym w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. dr. hab. Radosławem Owczukiem.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Ponad 102 tys. zakażeń

 

- Przygotowujemy tu pewne rozwiązania. Jutro minister Niedzielski poinformuje dokładnie o wypracowanych rozwiązaniach w zakresie zwiększenia zarówno bazy łóżkowej, jak i koordynacji opieki nad pacjentem w poszczególnych województwach, jak i dedykowaniu konkretnego personelu do opieki nad pacjentem - powiedział Andrusiewicz.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 2006 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 29 chorych. Najwięcej w woj. mazowieckim - 336, małopolskim - 217, pomorskim 202.

ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie