BBC przypomniało postać jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego

Polska
BBC przypomniało postać jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego
PAP/Wojciech Olkuśnik
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty na kopcu Powstania Warszawskiego

Stacja BBC przypomniała w sobotę postać Augusta Agbooli Browne'a - nigeryjsko-polskiego muzyka jazzowego, najprawdopodobniej jedynego czarnoskórego uczestnika wojny obronnej we wrześniu 1939 roku i Powstania Warszawskiego z 1944 roku. 2 października przypadła 76. rocznica upadku zrywu.

Jak wyjaśnia BBC, postać Browne'a została ponownie odkryta dopiero w 2009 roku i w związku z tym, że od czasu wojny upłynęło wiele lat, w jego biografii są liczne luki, choć sam jego udział w Powstaniu Warszawskim został potwierdzony, zaś w zeszłym roku w Warszawie odsłonięto niewielki poświęcony mu pomnik.

 

August Agboola Browne - kim był?

 

August Agboola Browne - urodzony w 1895 roku w Lagos w Nigerii, która wówczas wchodziła w skład Imperium Brytyjskiego - przybył do Polski w 1922 roku, co oznacza, że w momencie, gdy zaczynała się II wojna światowa mieszkał w polskiej stolicy od 17 lat. Przybył do Anglii na pokładzie brytyjskiego statku handlowego z ojcem, który był dokerem. W Wielkiej Brytanii wstąpił do zespołu teatralnego przemierzającego Europę i przez Niemcy trafił do Polski.

 

ZOBACZ: Gwiazdy Polsatu upamiętniły Powstanie Warszawskie

 

Jak zauważa BBC, nie wiadomo, co skłoniło go do opuszczenia Nigerii, ani co sprawiło, że osiedlił się na stałe w Polsce, "więc najtrafniejszym wyjaśnieniem wydaje się duch przygody". W latach 30. stał się znanym perkusistą jazzowym grającym w warszawskich restauracjach.

 

Po wybuchu wojny pomógł przedostać się do Anglii dwójce swoich dzieci z pierwszego małżeństwa oraz ich matce, ale sam, być może z powodu zaangażowania w walkę zbrojną, nie pojechał razem z nimi. Po wojnie pozostał w Warszawie. "Wydaje się, że dla Browne'a pobyt w Polsce po wojnie był wyborem - jako obywatel Imperium Brytyjskiego miał możliwość wyjazdu" - wskazuje BBC. Do Wielkiej Brytanii wyjechał z drugą żoną, również Polką, dopiero w 1956 roku.

 

Wspomnienia rodziny i znajomych

 

Jak opowiada Tatiana, jego córka z drugiego małżeństwa - będąca jedynym żyjącym dzieckiem Browne'a - jej rodzice bardzo niewiele mówili o czasach wojny. Dodaje, że ojciec nigdy nie odwrócił się od polskiej kultury, w której żył przez prawie 35 lat, a w ich londyńskim domu jedynym językiem, w którym rozmawiano, był polski. Z kolei według relacji jednego ze znajomych Browne'a, mówił on "najczystszym językiem polskim, nawet z akcentem warszawskim". Browne zmarł w Londynie w 1976 roku.

 

ZOBACZ: 76 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące

 

BBC dodaje, że dwóch innych Afrykanów, Józef Diak z Sudanu i Sam Sandi, którego dokładne pochodzenie nie jest jasne, służyło w armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) i pozostało w Warszawie, ale obaj zmarli przed rozpoczęciem II wojny światowej.

 

Eksperci twierdzą, że pomijając ich i Browne'a, w latach międzywojennych w Warszawie mogło mieszkać jeszcze dwóch innych czarnoskórych warszawiaków, którzy również byli artystami, lecz ich ślady zaginęły w czasie okupacji.

 

Premier i prezydent stolicy złożyli kwiaty

 

W piątek 2 października przypadła 76. rocznica upadku Powstania Warszawskiego. Premier Mateusz Morawiecki po powrocie ze szczytu Rady Europejskiej m.in. w sprawie Białorusi, złożył kwiaty na kopcu Powstania Warszawskiego, wspomniał też Powstańców i ich zryw we wpisie na Facebooku. 

 

Po powrocie ze szczytu w Brukseli, prosto z lotniska pojechałem na kopiec Powstania Warszawskiego, żeby złożyć kwiaty i...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 2 października 2020Pamięć powstańców uczcił też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

 
jo/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie