Powiat tatrzański w czerwonej strefie. Czy turyści w górach muszą nosić maseczki?

Polska
Powiat tatrzański w czerwonej strefie. Czy turyści w górach muszą nosić maseczki?
Facebook TPN/ fot. Dariusz Giś TPN
"Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ma obowiązku noszenia maseczek, jednak rekomendujemy ich używanie, jeśli nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu społecznego" - zaznacza TPN

Powiat tatrzański od soboty ma znaleźć się w strefie czerwonej. Choć nie spowoduje to zamknięcia hoteli czy pensjonatów, to władze powiatu apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Czy w związku z tą zmianą na tatrzańskich szlakach będzie obowiązywać również nakaz noszenia maseczek? Tatrzański Park Narodowy rozwiewa wątpliwości.

"Od soboty (3 października) powiat tatrzański będzie w czerwonej strefie. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ma obowiązku noszenia maseczek, jednak rekomendujemy ich używanie, jeśli nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu społecznego" - przekazano na facebookowym profilu TPN. 

 

"Nie ma obecnie regulacji rządowych, z których wynikałoby, że parki narodowe w strefach czerwonych powinny być zamknięte. W związku z tym i my nie planujemy w tej chwili zamknięcia TPN" - dodano. 

 

Apel o zachowanie ostrożności 

- Strefa czerwona nie powoduje zamknięcia hoteli czy pensjonatów, ale apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności: noszenie maseczek, zachowanie dystansu, nie gromadzenie się w pomieszczeniach - powiedział pułkownik Andrzej Łęcki, szef Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego w powiecie tatrzańskim. Wyjaśnił on, że jeżeli turyści zdecydują się na przyjazd pod Tatry, będą musieli spełnić wszystkie wymogi sanitarne.

 

ZOBACZ: Blisko 2,3 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Kolejny dobowy rekord w Polsce

 

- Musimy pamiętać o dezynfekcji rąk, bo jest to bardzo istotne. W czerwonej strefie nie ma mowy o żadnych imprezach masowych, a zaplanowane wesela będą musiały być ograniczone do 50 osób i tu trzeba będzie się liczyć z kontrolami - dodał płk. Łęcki.

 

Również w gastronomii obostrzenia będą bardziej rygorystyczne. Przede wszystkim zostanie skrócony czas otwarcia lokali do godz. 22.00.

ms/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie