Donald Trump ma koronawirusa. Zakażona pierwsza dama

Świat
Donald Trump ma koronawirusa. Zakażona pierwsza dama
PAP/EPA/KEVIN DIETSCH
Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA poinformował, że wraz z małżonką Melanią zostali przetestowani pod kątem zakażenia koronawirusem. Wynik testu Donalda Trumpa i jego żony okazał się pozytywny. Wcześniej w czwartek potwierdzono przypadek COVID-19 w Białym Domu u bliskiej współpracownicy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Negatywny wynik otrzymał z kolei wiceprezydent Mike Pence.

Biały dom poinformował oficjalnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, że amerykańska głowa państwa ma koronawirusa.

 

Prezydent USA chory na COVID-19

 

"Dzisiaj wieczorem ja i Melania Trump uzyskaliśmy pozytywny wynik testu na koronawirusa. Natychmiast rozpoczynamy kwarantannę. Przejdziemy przez to razem" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

 

 

Donald Trump i jego małżonka Melania czują się dobrze i planują pozostać w Białym Domu w trakcie powrotu do zdrowia. Jak przekazał lekarz prezydenta, Trump będzie wykonywał swoje obowiązki "bez zakłóceń". Negatywne wyniki testów z kolei mają córka prezydenta USA Ivanka Trump oraz jej mąż Jared Kushner.

 

 

Wiceprezydent zapewnia o modlitwie

 

Wiceprezydent USA Mike Pence zapewnił o swojej modlitwie za Donalda Trumpa i jego małżonkę Melanię. 

 

"Karen (żona Pence'a) i ja przesyłamy miłość i modlitwy do naszych bliskich przyjaciół - prezydenta Donalda Trumpa oraz pierwszej damy Melanii Trump. Dołączamy do milionów w USA, którzy modlą się za ich pełne i szybkie dojście do zdrowia" - napisał na Twitterze amerykański wiceprezydent.

 

 

Zgodnie z 25. poprawką do konstytucji USA w przypadku znacznego pogorszenia się stanu zdrowia prezydenta może on tymczasowo przekazać obowiązki swojemu zastępcy.

 

Jak później poinformowano, Mike Pence otrzymał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i "pozostaje w dobrym zdrowiu" - oświadczył w piątek Biały Dom.

 

Także kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden złożył w piątek Trumpowi życzenia powrotu do zdrowia. Zapewnił o modlitwie za swojego wyborczego rywala.

 

"Jill (żona Bidena - red.) i ja życzymy prezydentowi Trumpowi i pierwszej damie Melanii Trump szybkiego powrotu do zdrowia. Będziemy modlić się o zdrowie i bezpieczeństwo prezydenta i jego rodziny" - napisał na Twitterze Biden.

 

 

Życzenia powrotu do zdrowia z całego świata

 

Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia dla Donalda Trumpa i jego żony przesłał również polski prezydent Andrzej Duda. "Polska i USA przebrną przez trudności i odniosą sukces w walce z Covid-19" - napisał na Twitterze.

 

 

Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia prezydenta USA złożył także przewodniczący Rady europejskiej Charles Michel złożył w piątek prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia w związku z tym, że wykryto u niego zakażenie koronawirusem. "Wszyscy kontynuujemy walkę z koronawirusem. Codziennie. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy" - napisał na Twiterze Michel.

 

 

Do życzeń dołączył dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

 

Szybkiego powrotu do zdrowia życzy także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. 

 

 

Prezydent Rosji Władimir Putin w telegramie do przywódcy USA Donalda Trumpa życzył mu rychłego powrotu do zdrowia. Wyraził przekonanie, że energia życiowa i optymizm pomogą Trumpowi w walce z koronawirusem.

 

"Jestem przekonany, że pańska energia życiowa, werwa i optymizm pomogą poradzić sobie z niebezpiecznym wirusem" - dodał.

 

Odwołane spotkania

 

Po wykryciu koronawirusa prezydent USA Donald Trump odwołał wszystkie piątkowe spotkania. Odbędzie jedynie telekonferencję, dotyczącą pomocy dla osób starszych w trakcie epidemii.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Na piątek Trump w swoim programie miał zaplanowane kilkanaście spotkań. Wśród nich był wiec wyborczy na Florydzie. Za 32 dni odbędą się w USA wybory prezydenckie, w których Trump ubiega się o reelekcję.

 

"Jak już zbyt wielu Amerykanów w tym roku prezydent i ja jesteśmy w domowej kwarantannie po pozytywnych testach na koronawirusa. Czujemy się dobrze, a ja przełożyłam wszystkie najbliższe wydarzenia" - napisała na Twitterze Melania Trump.

 

 

Choruje bliska współpracownica

 

Amerykański przywódca na Twitterze potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów, że test na Covid-19 dał pozytywny rezultat u jego doradczyni Hope Hicks. Przebywała ona na pokładzie samolotu Air Force One, gdy prezydent zmierzał na wtorkową debatę do Cleveland w Ohio oraz na środowy wiec w Minnesocie.

 

ZOBACZ: Trump zapowiada 100 mln dawek szczepionki na Covid-19 przed końcem roku

 

pgo/hlk/zdr/ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie