Trump zapowiada 100 mln dawek szczepionki na Covid-19 przed końcem roku

Świat
Trump zapowiada 100 mln dawek szczepionki na Covid-19 przed końcem roku
PAP/EPA/Al Drago / POOL
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump

Prezydent Donald Trump oświadczył w środę, że przed końcem br. może być gotowych do rozdysponowania co najmniej 100 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Wcześniej dyrektor CDC oceniał, że może to nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku, lub nawet później.

- Jak tylko FDA (Federalna Administracja ds. Leków) zaaprobuje szczepionkę będziemy mogli rozdysponować przed końcem 2020 r. w Stanach Zjednoczonych 100 mln dawek, a jeszcze wcześniej ich dużą ilość -powiedział Trump na briefingu prasowym.

 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy prezydent ocenił, że dyrektor federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom Robert Redfield pomylił się.

 

ZOBACZ: Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy z Poznania opracowali prototyp

 

- To była błędna informacja. Sądzę, że prawdopodobnie nie zrozumiał pytania - powiedział Trump. Dodał, że popiera ponadpartyjną inicjatywę demokratycznych i republikańskich kongresmenów uchwalenia ustawy o krajowym planie walki z koronawirusem.

 

Wypowiadając się przed komisją senacką Refield wyraził pogląd, ze szczepionka może być powszechnie dostępna "w końcu drugiego kwartału, lub w trzecim kwartale 2021 r.".

 

Według Redfielda szczepionka może być gotowa już w listopadzie, lub grudniu a ograniczona ilość dawek może trafić do osób najbardziej narażonych osób. - Jednak aby wystarczająca liczba z nas zyskała odporność, myślę, że potrzeba będzie od 6 do 9 miesięcy – ocenił.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie