Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Atef Safadi

W Polsce kolejny dzień z rzędu odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. Tym razem po raz pierwszy przekroczona została granica 2 tys. przypadków (2292). Pozytywne wyniki testu mają prezydent USA Donald Trump i jego małżonka. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

pgo/hlk/bas/ PAP, polstanews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Prognoza frekwencji w pociągach opracowana przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK) wynika, że na koniec tego roku liczba pasażerów kolei powinna zamknąć się między 208 a 240 mln. W porównaniu z 2019 r. epidemia zmniejszy liczbę pasażerów kolei o około 100 mln - poinformował w piątek UTK.

Liczba ofiar śmiertelnych pandemii Covid-19 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 136 we Francji i o 66 w Wielkiej Brytanii - poinformowały w piątek władze tych państw. We Francji wykryto 12 148 nowych infekcji SARS-CoV-2, a w Wielkiej Brytanii - 6 968.

W ciągu minionej doby w Hiszpanii zanotowano 11,3 tys. zakażeń koronawirusem - ogłosił w piątek resort zdrowia tego kraju, wskazując na utrzymującą się wysoką dynamikę zakażeń. Z kolei w Portugalii w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 888 zachorowań na Covid-19.

50 dodatkowych łóżek zostanie przeznaczonych dla chorych z COVID-19 w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. W razie potrzeby w tej placówce może być nawet 150 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem, a w całej Małopolsce około tysiąca.

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oświadczył w piątek w Dubrowniku, że wynik jego testu na koronawirusa był negatywny. Z premierem Chorwacji rozmawiał o zakupie przez ten kraj myśliwców F-16 i zniesieniu wiz dla Chorwatów wybierających się do USA.

Koronawirus szerzy się w całych Włoszech, liczba zakażeń rośnie dziewiąty tydzień z rzędu - ogłoszono w piątek w raporcie włoskiego ministerstwa zdrowia i krajowego Instytutu Zdrowia. Średnia wieku osoby zainfekowanej wynosi 42 lata. Jest ponad 900 nowych ognisk.

Kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden poinformował w piątek, że nie wykryto u niego koronawirusa. Badaniu poddał się po informacji, że SARS-CoV-2 zdiagnozowano u jego wyborczego rywala, prezydenta Donalda Trumpa.

Sytuacja pod względem bezpieczeństwa pacjentów w regionie jest stabilna - poinformował w piątek wojewoda wielkopolski. Łukasz Mikołajczyk rozmawiał ze starostami powiatów, które od soboty znajdą się w strefie czerwonej i żółtej.

Ceremonia rozdania gwiazdek Michelin w 2021 r. nie odbędzie się z powodu pandemii - poinformował w komunikacie prasowym w piątek słynny przewodnik przyznający gwiazdki najlepszym restauracjom na świecie.

23 osoby zmarły we Włoszech minionej doby na Covid-19, wykryto prawie 2500 nowych zakażeń koronawirusem - podało w piątek włoskie ministerstwo zdrowia. Przyrost liczby zgonów i infekcji utrzymuje się na stabilnym poziomie. Wykonano rekordową liczbę 120 tysięcy testów.

Od soboty powiat tatrzański będzie w czerwonej strefie, jednak na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie będzie obowiązku noszenia maseczek - sprostowały w piątek swoją wcześniejszą wypowiedź władze parku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Powiat tatrzański w czerwonej strefie. Czy turyści w górach muszą nosić maseczki?

Ostatniej doby na Podkarpaciu odnotowano łącznie 218 nowych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzonych w 23 powiatach. Z reguły źródłem zakażeń są ogniska w DPS-ach i szpitalach. Od soboty Rzeszów, powiaty rzeszowski, mielecki i dębicki - w tzw. strefie żółtej.

Zakażonych koronawirusem w Bułgarii jest znacznie więcej osób niż wskazują oficjalne statystyki resortu zdrowia - powiedział w wywiadzie telewizyjnym w piątek główny inspektor sanitarny kraju, profesor Angeł Kunczew.

Według oficjalnej statystyki zakażonych jest 22 tys. osób, podczas gdy Kunczew uważa, że ich realna liczba wynosi prawie 60 tys. Dodał, że władze sanitarne stwierdzają jedynie dwa z siedmiu wypadków zakażeń i tak jest nie tylko w Bułgarii.

W większości województw nie ma problemu z wolnymi łóżkami dla osób z podejrzeniem lub zakażeniem COVID-19 - wynika z informacji zebranych w piątek przez PAP. Najgorzej sytuacja wygląda w Krakowie, gdzie w Szpitalu Uniwersyteckim przebywa ponad 260 zakażonych - wszystkie łóżka są zajęte.

Ogniska zakażeń koronawirusem w Polsce są mniejsze i rozproszone, pochodzą m.in. z imprez rodzinnych, szpitali i zakładów pracy. Do licznych zakażeń dochodzi w domach pomocy społecznej - wynika z danych przekazanych przez urzędy wojewódzkie oraz regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Epidemia koronawirusa w Polsce rozwija się wolniej niż w prawie wszystkich sąsiednich krajach - wynika z danych ECDC. Współczynnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni wynosił w Polsce 45, w Czechach 283, na Ukrainie 97, na Słowacji 90, a w Niemczech 32.

W trybie mieszanym pracuje 458 placówek oświatowych, a 116 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,9 tys., działają normalnie - podało w piątek MEN. Rośnie liczba szkół, które decyzją sanepidu przechodzą na nauczanie mieszane lub zdalne.

Córka prezydenta USA Ivanka Trump oraz jej mąż Jared Kushner mają negatywne wyniki testów na Covid-19 - napisała w piątek na Twitterze Carolina Hurley, doradczyni prezydenta.

Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 jest w przypadku osób z chorobą Parkinsona (PD) o 30 proc. wyższe niż u osób bez tego schorzenia neurodegeneracyjnego - informuje pismo "Movement Disorders".

Wiceprezydent USA Mike Pence otrzymał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i "pozostaje w dobrym zdrowiu" - oświadczył w piątek Biały Dom. Kilka godzin wcześniej poinformowano, że prezydent Donald Trump wraz z małżonką Melanią są zakażeni SARS-CoV-2.

W komunikacji wewnętrznej w Sopocie od soboty będą obowiązywać nowe limity pasażerów obowiązujące w strefie czerwonej. Liczba osób korzystających z komunikacji międzygminnej, tj. między Gdańskiem, Sopotem i Gdynią, pozostaje bez zmian.

W 17 szkołach w regionie świętokrzyskim obowiązuje już nauczanie hybrydowe w związku z zakażeniami koronawirusem. Na ten system nauczania przeszły m.in. Szkoła Podstawowa nr 3 w Jędrzejowie i Szkoła Podstawowa nr 37 w Kielcach.

Piłkarz Napoli Piotr Zieliński jest zakażony koronawirusem - poinformował w piątek na Twitterze włoski klub. Pozytywny wynik testu miał także jeden z członków sztabu szkoleniowego ekipy z Neapolu.

149 miejsc dla zakażonych koronawirusem zostało przygotowanych na oddziałach zakaźnych w szpitalach w województwie świętokrzyskim.

Szpitalny oddział otolaryngologiczny został zamknięty do odwołania w związku ze stwierdzeniem zakażenia COVID-19 u osób z personelu - poinformował w piątek Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku na swojej stronie internetowej.

Kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden złożył w piątek amerykańskiemu przywódcy Donaldowi Trumpowi życzenia powrotu do zdrowia. Zapewnił o modlitwie za swojego wyborczego rywala, u którego wykryto koronawirusa.

Warianty genów, które odziedziczyliśmy po naszych wymarłych krewniakach, neandertalczykach, wiążą się z większą podatnością na ciężką postać COVID-19 – poinformowali naukowcy na łamach tygodnika "Nature".

Państwa członkowskie zwłaszcza w pierwszej fazie pandemii podejmowały jednostronne kroki, takie jak zamknięcie granic czy przestrzeni powietrznej, co doprowadziło do podważenia funkcjonowania strefy Schengen. Teraz ma to wyglądać inaczej. Komisja Europejska pracuje nad koordynacją oznaczeń stref epidemiologicznych, tak by kolor czerwony, pomarańczowy i zielony oznaczały to samo w różnych krajach członkowskich. 

Ognisko zakażeń, które pojawiło się w naszym szpitalu, rozwinęło się na bloku operacyjnym — poinformował dyrektor wielospecjalistycznego szpitala w Grudziądzu Maciej Hoppe. Dodał, że koronawirusa SARS-CoV-2 przyniosła do placówki zakażona pielęgniarka.

Wójt podkieleckiej gminy Piekoszów Zbigniew Piątek jest zakażony koronawirusem. Czuję się dobrze, infekcję przechodzę bezobjawowo - powiedział.

W Domu Pomocy Społecznej w Płocku do 16 osób zwiększyła się liczba zakażonych koronawirusem. Obecnie jest to 9 mieszkańców i 7 pracowników. Chorzy pensjonariusze leczeni są poza placówką. Jedna z podopiecznych zmarła. Pracownicy są objęci nadzorem sanepidu.

W stołecznym włoskim regionie Lacjum od soboty obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. Za brak maseczki wymierzane będą grzywny - zapowiedział w piątek szef władz regionalnych Nicola Zingaretti. Kara wynosić będzie do 400 euro.

W ciągu minionej doby na Litwie odnotowano 172 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Jest to najwyższy dobowy wskaźnik w kraju od początku epidemii. Władze nie zamierzają jednak wprowadzać kwarantanny.

Blisko 200 pracowników 3 niejednoimiennych placówek służby zdrowia przebadali naukowcy chcąc dociec, czy wytwarzają oni odporność na koronawirusa. Przeciwciała wytworzyło odpowiednio 10, 4 i 1 proc. badanych pracowników, nikt z nich nie miał objawów.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie dysponuje już wolnymi łóżkami dla chorych na COVID-19. Małopolska kolejny dzień jest liderem w liczbie potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

Włochy nie zostaną ponownie zamknięte z powodu pandemii - zapewnił szef krajowej Rady Służby Zdrowia profesor Franco Locatelli. Jego zdaniem obecny duży wzrost liczby zakażeń "powinien stanowić ostrzeżenie, a nie wywoływać alarm".

Decyzją wojewody mazowieckiego Wojewódzki Szpital Zespolony (WSzZ) w Płocku przygotował 84 łóżka dla osób z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Przebywa tam już 43 pacjentów. Są to m.in. pacjenci z oddziału internistycznego, gdzie zakażenie wykryto u 7 pracowników.

Mieszkańcy Japonii dostaną za darmo pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, aby zmniejszyć liczbę poważnych i śmiertelnych przypadków Covid-19 – podała agencja Kyodo, cytując decyzję zatwierdzoną w piątek przez panel doradczy ministerstwa zdrowia.

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w piątek o 679 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2, co zwiększa ich łączną liczbę w tym kraju do 11 617. W ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł o 6, do 54. W czwartek przeprowadzono 7824 testy.

Na Ukrainie już trzeci dzień z rzędu wykryto rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - 4633 przypadki. 68 osób zmarło na Covid-19, a 2148 wyzdrowiało - podało w piątek Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Nie ma obecnie w kraju dużych ognisk koronawirusa. Zakażenia są rozproszone, spora część dotyczy aglomeracji miejskich i przestrzeni publicznej – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie wykluczył, że zapowiadane dodatkowe obostrzenia pojawią się wcześniej niż 15 października.

U dwóch pracowników administracyjnych PKN Orlen w siedzibie spółki w Płocku (Mazowieckie) potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym zlecono tam testy dla grupy personelu biurowego, który obecnie pracuje zdalnie. Sytuacja nie ma wpływu na ciągłość produkcji - podał koncern.

20 pracowników i 4 pacjentów szpitala wielospecjalistycznego jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Jak wcześniej informował, w czwartek wstrzymano przyjęcia na SOR i inne oddziały.

W zielonogórskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów pobranych zostało 285 wymazów. 44 osoby są zakażone, to 31 pensjonariuszy i 13 pracowników. Łącznie 285 osób sanepid skierował na kwarantannę. Placówka boryka się z brakiem personelu do opieki nad pensjonariuszami. O wsparcie zaapelował wojewoda lubuski, który zadeklarował pomoc samorządowi miasta Zielona Góra w rozwiązaniu problemu.

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 9412 - podał w piątek sztab rządowy. W Moskwie przybyło aż 2704 nowych infekcji. Władze stolicy apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych, w przeciwnym razie niezbędne będą ograniczenia.

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa może być dla Polski szasną ucieczki do przodu - ocenia Konfederacja Lewiatan w publikowanym w piątek raporcie pt. "Impuls dla Polski 2020-2022".

Rekordową liczbę zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech - aż 1322. Zmarło też 17 kolejnych chorych na Covid-19, co wyrównuje rekord z 19 kwietnia – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w piątek o rekordowym wzroście liczby zakażeń koronawirusem - przybyło ich 3493. Aktywnych infekcji jest obecnie 39 391. W szpitalach przebywa 1028 pacjentów z Covid-19.

W ciągu ostatniej doby w Indiach na Covid-19 zmarło 1095 osób, a u 81,4 tys. osób wykryto zakażenie koronawirusem - wynika z danych opublikowanych w piątek przez tamtejsze ministerstwo zdrowia. Od początku pandemii w Indiach zmarło już 99 773 osób z Covid-19.

Prezydent Donald Trump poinformował, że on i pierwsza dama USA mają pozytywne wyniki testu na koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 2673 nowe zakażenia koronawirusem i 12 kolejnych zgonów - poinformował w piątek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W ciągu ostatniej doby w Meksyku potwierdzono obecność koronawirusa u 5099 nowych osób; z powodu Covid-19 zmarły kolejne 432 osób - poinformowało w czwartek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że wraz z małżonką Melanią w oczekiwaniu na wynik badań pod kątem zakażenia koronawirusem "rozpocznie proces kwarantanny". Wcześniej w czwartek potwierdzono przypadek koronawirusa w Białym Domu.

883 osoby zakażone SARS-CoV-2 zmarły w czwartek w USA - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w Stanach Zjednoczonych do 207 711.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 36 157 zakażeń koronawirusem i 728 kolejnych zgonów - poinformowało w czwartek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie