Donald Trump z koronawirusem. Nowe informacje o stanie zdrowia

Świat
Donald Trump z koronawirusem. Nowe informacje o stanie zdrowia
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL
Prezydent USA jest zakażony koronawirusem

Zakażony koronawirusem prezydent USA Donald Trump ma "łagodne symptomy" Covid-19, które podobne są do przeziębienia - poinformował w piątek dziennik "New York Times", powołując się na źródła w Białym Domu. Informacje potwierdził później szef personelu Białego Domu Mark Meadows. Dodał, że Trump nadal będzie pełnić urząd. W ramach leczenia prezydent otrzymał przeciwciała.

Nowojorska gazeta pisze, że podczas czwartkowej gry w golfa po wydarzeniu kampanijnym prezydent miał być ospały. Wcześniej - w trakcie powrotu do Waszyngtonu ze środowego wiecu w Minnesocie - miał zasnąć na pokładzie samolotu Air Force One.

 

ZOBACZ: Donald Trump ma koronawirusa. Zakażona pierwsza dama

 

Plan leczenia 74-letniego Trumpa w nocy z czwartku na piątek wciąż był omawiany - informuje "NYT". Dodaje, że rozważane jest nagranie uspokajającego wystąpienia prezydenta do Amerykanów. Z racji swojego wieku i nadwagi prezydent znajduje się w podwyższonej grupie ryzyka.

 

Nadal pełni urząd

 

Po wykryciu koronawirusa prezydent USA Donald Trump nadal będzie pełnił urząd - przekazał w piątek szef personelu Białego Domu Mark Meadows. Dodał, że przywódca Stanów Zjednoczonych ma łagodne objawy Covid-19.

 

- Amerykanie mogą być pewni, że mamy prezydenta, który nie tylko jest na stanowisku, ale i pozostanie na nim. Jestem optymistą, szybko powróci do zdrowia - powiedział dziennikarzom w Białym Domu Meadows.

 

Bliski współpracownik Trumpa potwierdził wcześniejsze doniesienia amerykańskich mediów, że prezydent ma łagodne objawy Covid-19. Więcej szczegółów na temat zdrowia przywódcy USA - jak zapowiedział - podane zostanie później w piątek.

 

Otrzymał przeciwciała

 

Prezydent USA Donald Trump jest zmęczony, ale w dobrym nastroju - przekazał w piątek wieczorem czasu polskiego lekarz Białego Domu Sean Conley. Jego małżonka Melania Trump ma lekki kaszel oraz ból głowy.

 

W ramach leczenia prezydent otrzymał przeciwciała - ogłosił Conley. To eksperymentalny lek. Oprócz tego Trump przyjmuje cynk, witaminę D, famotydynę, melatoninę oraz aspirynę.

 

Biden bez Covid-19

 

Z kolei kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden poinformował w piątek, że nie wykryto u niego koronawirusa.

 

 

"Przy łagodnych objawach powrót do zdrowia może zająć tydzień"

 

Zgodnie z najnowszymi badaniami symptomy choroby mogą wystąpić od dwóch do 14 dni od zakażenia. Około 40 proc. osób z SARS-CoV-2 nie wykazuje jednak żadnych objawów. "Jeśli Trump będzie miał łagodne objawy, jak kaszel, gorączka czy problemy z oddychaniem, to powrót do zdrowia może zająć tydzień" - pisze "NYT".

 

ZOBACZ: "Musimy pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za Covid-19". Trump w ONZ

 

Lekarze Białego Domu zapewniali w tym roku o dobrym stanie zdrowia prezydenta. Wiadomo jednak, że przywódca USA lubi niezdrowe jedzenie i mimo aktywnego trybu życia nie uprawia żadnego sportu poza golfem.

 

Punkt zwrotny w kampanii

 

Media w USA odnotowują, że zakażenie Trumpa to punkt zwrotny na finiszu amerykańskiej kampanii. Spekulują, że będzie on musiał odwołać prawdopodobnie większość z zaplanowanych na najbliższe dni przedwyborczych spotkań i wystąpień.

 

Słowa wsparcia dla gospodarza Białego Domu płyną z całego świata oraz z różnych stron politycznego sporu w Stanach Zjednoczonych. Trump to najbardziej znany polityk, który zakaził się koronawirusem. Przed nim Covid-19 przeszli m.in. prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie