Śnieżka i Arielka z rakiem piersi. AleXsandro Palombo przypomina o badaniach

Świat
Śnieżka i Arielka z rakiem piersi. AleXsandro Palombo przypomina o badaniach
Facebook/ AleXsandro Palombo
Włoski artysta - charakterystycznymi grafikami z postaciami z bajek - przypomina o regularnym badaniu piersi

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, jednym z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, ale wcześnie wykryty potrafi być uleczalny. Włoski artysta AleXsandro Palombo przygotował serię prac, w których pokazał księżniczki z bajek jako chore na ten nowotwór - w ten sposób przypomina o regularnych badaniach.

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Co roku w Polsce zapada na niego ponad 18 500 kobiet i ponad 6600 umiera z jego powodu.

 

ZOBACZ: Blogerka nagrała nietypowy film zachęcający kobiety do badań. "To mój własny głos w tej sprawie"

 

Głównym tego powodem jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny sprawia, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Także rządowe strony przypominają o regularności badań diagnostycznych (mammografii, USG i samobadaniu piersi).

 

- Umieralność na raka piersi spada w większości państwach Europy, a w Polsce rośnie. Tymczasem z perspektywy medycznej coraz częściej uznajemy raka piersi za chorobę przewlekłą, którą się leczy i z którą można żyć długo, nawet w przypadku przerzutów. Badania przesiewowe i zwiększanie liczby nowotworów piersi wykrywanych wcześnie to klucz do poprawienia tej przykrej statystyki - mówi prof. Tadeusz Pieńkowski z Kliniki Onkologii i Chorób Piersi CMKP, Oddział Radioterapii i Onkologii CSK - MSWiA w Warszawie.

 

Śnieżka z rakiem piersi

 

W mediach na całym świecie w październiku pojawiają się rozmaite kampanie społeczne przypominające o regularnych badaniach piersi. Włoski artysta AleXsandro Palombo od kilku lat w październiku publikuje grafiki z kolekcji "SURVIVOR", przedstawiające księżniczki Disneya i inne postaci z bajek ze szwami po mastektomii. Każdej ilustracji towarzyszy różowa wstążeczka - międzynarodowy symbol oznaczający walkę z rakiem piersi.

 

ZOBACZ: Pobity Kopciuszek, Śnieżka z rozbitym nosem. Postaci z bajek jako ofiary przemocy domowej

 

Palombo wykorzystał wizerunki m.in. Śnieżki, Arielki, Dżasminy, Wilmy Flintstone czy Betty Boop.

 

 

Support breast cancer Awareness Month Disney Princesses "SURVIVOR" by aleXsandro Palombo #breastcancer

Opublikowany przez Alexsandro Palombo Czwartek, 1 października 2020

 

USG robimy zbyt rzadko

 

W Polsce wciąż za mało kobiet poddaje się regularnie badaniom profilaktycznym. Z najnowszego badania sondażowego, które przeprowadzono w ramach kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" wynika, że blisko 50 proc. ankietowanych kobiet wykonuje USG piersi regularnie raz na trzy - cztery lata, ale jedna czwarta pań nigdy nie wykonała tego badania.

 

W ciągu ostatniego roku na USG piersi zapisało się 20 proc. badanych pań, jednak z powodu pandemii co czwarta respondentka odwołała lub przesunęła termin umówionych badań.

 

ZOBACZ: "Dziad. On silny, my silniejsi". Prezenterka Polsat News o swojej walce z nowotworem

 

 - Dostęp do świadczeń medycznych w Polsce wciąż nie jest taki sam we wszystkich regionach kraju. Im dłużej kobiety czekają na badanie, tym mniejsza szansa na wczesne wykrycie nowotworu. W tym roku chcieliśmy pomóc kobietom z regionów, gdzie dostęp do świadczeń medycznych jest utrudniony i dać im szansę na badanie - powiedziała prezeska Fundacji Onkocafe - Razem Lepiej Anna Kupiecka. Fundacja jest inicjatorem kampanii organizowanej od 2015 r.

 

Simpsonowie w Auschwitz

 

AlexSandro Palombo to włoski aktywista, projektant mody. Jego znakiem rozpoznawczym są kolorowe, często ironiczne, prace skupiające się na popkulturze, modzie, różnorodności, etyce i prawach człowieka. W Polsce dał się poznać dzięki typowemu dla siebie oddaniu hołdu z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wtedy to role cierpiących w obozach Żydów przydzielił rodzinie Simpsonów.

 

Opublikowany przez Alexsandro Palombo Sobota, 27 stycznia 2018
Opublikowany przez Alexsandro Palombo Sobota, 27 stycznia 2018
ac/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie