Polsatnews.pl: znamy nową strukturę rządu. Tadeusz Kościński na czele dwóch resortów

Polska
Polsatnews.pl: znamy nową strukturę rządu. Tadeusz Kościński na czele dwóch resortów
KPRM
14 ministrów i 15 resortów - tak będzie wyglądać struktura rządu po rekonstrukcji

14 ministrów i 15 resortów - tak będzie wyglądać struktura rządu po rekonstrukcji - ustalił polsatnews.pl. Tadeusz Kościński stanie na czele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W resorcie kultury powstanie urząd sportu, na jego czele stanie dotychczasowa minister Danuta Dmowska-Andrzejuk. W planach jest utworzenie Głównego Urzędu Morskiego.

Wraz ze zmianami personalnymi i likwidacją kilku ministerstw zmieni się struktura rządu.


Z naszych informacji wynika, że minister finansów Tadeusz Kościński obejmie jeszcze jeden resort - funduszy i polityki regionalnej, który miał zostać zlikwidowany w ramach rekonstrukcji, ale zgodnie z prawem unijnym ministerstwo to musi pozostać w strukturze rządu. Podobna sytuacja miała miejsce w rządzie Beaty Szydło, gdy resortami rozwoju i finansów kierował ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

Powstanie Główny Urząd Morski


Dotychczas za fundusze regionalne odpowiadała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, który ma być wiceministrem odpowiedzialnym za fundusze UE w Ministerstwie Finansów.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji i nauki


Zmiany planowane są także w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z którego zostanie wyłączone rybołówstwo. "Ryby" trafią do działu gospodarka morska w Ministerstwie Infrastruktury. Za gospodarkę morską ma odpowiadać aktualny szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.

 


Ponadto planowane jest utworzenie Głównego Urzędu Morskiego - w miejsce trzech Urzędów Morskich w Szczecinie, Gdyni i Słupsku (ten ostatni został włączony w dwa pozostałe z pozostawieniem delegatury w Słupsku).

 

Lasy w resorcie rolnictwa


Lasami ma zarządzać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a nie jak dotąd Ministerstwo Środowiska. Odpowiadać za nie ma polityk Solidarnej Polski - Edward Siarka.

 

ZOBACZ: Kanthak: Michał Wójcik kandydatem Solidarnej Polski na ministra w KPRM


Zgodnie z zapowiedzią premiera Ministerstwo Sportu zostanie włączone do resortu kultury, gdzie powstanie Rządowe Centrum Sportu, na jego czele ma stanąć Danuta Dmowska-Andrzejuk.


Informatyzacja zostanie włączona do KPRM, ma za nią odpowiadać dotychczasowy minister cyfryzacji Marek Zagórski, co potwierdził nam rzecznik rządu Piotr Müller.


Nasze ustalenia potwierdza szef Kancelarii Premiera. - Z okrojonych ministerstw (sportu i gospodarki morskiej) powstaną dwa nowe urzędy - Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski. Zmiany organizacyjne zostaną przeprowadzone w kilku ministerstwach - wyjaśnia w rozmowie z polsatnews.pl Michał Dworczyk. Jak mówi, celem zmian jest usprawnienie procesów i skrócenie ścieżki decyzyjnej w ramach rządu.

Jakub Oworuszko/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie