Pierwszy śnieg. Karkonoski Park Narodowy pokazuje nagranie

Polska
Pierwszy śnieg. Karkonoski Park Narodowy pokazuje nagranie
piqsels
Pierwszy śnieg spadł w Karkonoskim Parku Narodowym

W poniedziałek spadł w Polsce pierwszy w tym sezonie śnieg. Pojawił się w Karkonoszach. Nagraniem pochwalił się w mediach społecznościowych tamtejszy park narodowy.

Opady śniegu prognozowano już wcześniej. Opady miały wystąpić w Tatrach i Zakopanem w weekend. W ostatnich latach pierwsze opady śniegu przychodziły wcześniej, nawet na początku września. Jedynie jesienią 2011 roku pierwszy śnieg na Kasprowym Wierchu spadł później – dopiero 8 października.

 

 

Pogoda w górach 

 

Biuro Prasowe IMGW przypomina, że we wrześniu 1996 r. pokrywa śnieżna utrzymywała się w Tatrach przez 25 dni, a wysokość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu wyniosła wówczas 89 cm. Sporo śniegu na tym szczycie było również we wrześniu 2010 r. - 45 cm.

 

ZOBACZ: Ulewne deszcze mogą powodować podtopienia. Pogoda na sobotę, 26 września

 

Tegoroczny wrzesień w Tatrach okazał się wyjątkowo słoneczny i sprzyjający górskim wędrówkom. Zwłaszcza w weekendy szlaki turystyczne były zapełnione, a pod niektórymi szczytami nawet tworzyły się kolejki oczekujących do wejścia.

 

W ostatnich dniach tatrzańska panorama oglądana z Zakopanego nabrała jesiennych barw. Widać to zwłaszcza na zboczach Czerwonych Wierchów, które za sprawą przekwitania sita skuciny, czyli skalnego porostu, nabrały rdzawo-czerwonych barw.

msl/sgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie