Ulewne deszcze mogą powodować podtopienia. Pogoda na sobotę, 26 września

Polska
Ulewne deszcze mogą powodować podtopienia. Pogoda na sobotę, 26 września
piqsels
Ulewne deszcze mogą powodować podtopienia

Nad Polską zbiegają się aż trzy fronty atmosferyczne związane z bardzo głębokim niżem przemieszczającym się znad Śląska w kierunku Ziemi Lubuskiej. Oznacza to intensywne opady, porywisty wiatr i duże skrajności temperatury. RCB i IMGW ostrzegają.

W sobotę deszczowo będzie niemal w całym kraju, jedynie za wyjątkiem regionów północno-wschodnich, gdzie będzie się chmurzyć, ale nie spadnie kropla wody. Najmocniej popada na zachodzie, południu i w centrum.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu oraz silnym deszczem z burzami. 

 


Sumy opadów mogą sięgać od 5 do 15 litrów na metr kwadratowy ziemi, a miejscami na południowym zachodzie nawet 20-30 litrów. Niewykluczone są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Należy zachować szczególną ostrożność.

 

Duże różnice temperatury


W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od zaledwie 15 stopni na południowym zachodzie do 24 stopni na północnym wschodzie kraju.


Wiatr z kierunku południowego będzie umiarkowany i silny w porywach do 50-60 km/h, a w burzach do 80 km/h.

 

Wideo: prognoza pogody - sobota, 26 września

  
Fatalny biomet


Ciśnienie spada do najniższego poziomu od 7 miesięcy. W południe wyniesie od 991 hPa na południowym zachodzie do 1000 hPa na północnym wschodzie.


Z powodu wahań ciśnienia, opadów i silnego wiatru biomet będzie niekorzystny, co oznacza, że osoby wrażliwe na zmiany w pogodzie mogą odczuwać senność, rozkojarzenie i ból głowy.


Niedziela deszczowa i chłodna


W drugi dzień weekendu niemal w całym kraju będzie się chmurzyć i padać. Deszcze będą miały charakter ciągły oraz umiarkowane i duże natężenie. Możliwe są miejscowe podtopienia.


Temperatura będzie bardzo niska, w strefie opadów nie przekroczy 10 stopni. Uczucie chłodu będzie potęgować porywisty wiatr. Tylko na północy i północnym wschodzie będzie dużo cieplej, nieco ponad 20 stopni.

Łukasz Mielczarek/ twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie