Koronawirus. Fala zaburzeń psychicznych po pandemii. "Znaczny wpływ na uzależnienia"

Technologie
Koronawirus. Fala zaburzeń psychicznych po pandemii. "Znaczny wpływ na uzależnienia"
pixabay/Free-Photos
"Epidemia negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków"

Jeszcze długo po wynalezieniu szczepionki i podliczeniu liczby zgonów z powodu koronawirusa, będzie można odczuć skutki epidemii w obszarze zdrowia psychicznego - ostrzegają naukowcy.

Eksperci z University of Houston opublikowali dwie prace na temat wpływu epidemii na problemy psychiczne ludzi, w tym na skłonność do uzależnień.

 

ZOBACZ: Zmarł na COVID. 10 dni później... wybrano go na burmistrza

 

"Wpływ COVID-19 na psychiczne zaburzenia, uzależnienia (...) ma miejsce i jest znaczny. Epidemia negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków" - alarmuje autor publikacji prof. Michael Zvolensky. "Problemy nie dotkną jednakowo całego społeczeństwa. Większe ryzyko dotyczy osób podatnych na zaburzenia i takich, które już je mają" - dodaje specjalista.

 

Jako przykład badacz podaje osoby skłonne do katastrofizacji epidemii. Takie podejście podnosi poziom stresu, nasila objawy i podnosi ryzyko nadużywania różnych substancji.

"To nie zniknie, nawet jak powstanie szczepionka"

Zdaniem naukowca do kłopotów psychicznych mają w dużej mierze prowadzić strach i martwienie się epidemią. "To uruchamia przyszłą falę zaburzeń psychicznych, uzależnień i pogorszenia zdrowia psychicznego w społeczeństwie. To nie zniknie, nawet jeśli powstanie szczepionka (przeciw COVID-19 - red.), ponieważ szkoda już została wyrządzona. To dlatego będziemy obserwować ludzi z częstszymi problemami zdrowotnymi utrzymującymi się przez pokolenia" - podkreśla prof. Zvolensky.

 

ZOBACZ: Pół miliona rekinów może zostać zabitych. Z powodu szczepionki na COVID-19

 

Jego zespół przebadał 160 ochotników, aby sprawdzić, jak związany z COVID-19 strach oraz martwienie się różniło się między osobami wolnymi od narkotyków oraz tymi, które w czasie pandemii spróbowały ich po raz pierwszy.

 

"Uzyskane wyniki dostarczają wstępnych dowodów, że związane z COVID-19 zmartwienia i strach przypuszczalnie mogą stanowić czynnik ryzyka dla rozpoczęcia nadużywania niebezpiecznych substancji w obliczu COVID-19. Rezultaty mogą być źródłem klinicznych informacji, które pomogą ludziom poradzić sobie z pandemią" - twierdzi profesor.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie