Pół miliona rekinów może zostać zabitych. Z powodu szczepionki na COVID-19

Świat
Pół miliona rekinów może zostać zabitych. Z powodu szczepionki na COVID-19
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Jednym ze składników pojawiających się przy niektórych propozycjach szczepionek na Covid-19 jest skwalen - naturalny olej wytwarzany w wątrobie rekinów

Nawet pół miliona rekinów może zostać zabitych, bo olej wytwarzany w ich wątrobach ma być wykorzystany przy produkcji szczepionek na koronawirusa - ostrzegają ekolodzy. - Pozyskiwanie czegoś z dzikiego zwierzęcia nigdy nie będzie zrównoważone - uważa Stefanie Brendl z organizacji Shark Allies, która podkreśla, że rekiny nie rozmnażają się w wystarczająco dużej liczbie.

Produkcja niektórych szczepionek na COVID-19 może wymagać używania skwalenu. To naturalny olej wytwarzany m.in. w wątrobie rekinów. W medycynie stosowany jest jako składnik zwiększający skuteczność szczepionki poprzez wywoływanie silniejszej odpowiedzi immunologicznej.

 

ZOBACZ: Premier Indii: nasza szczepionka na koronawirusa będzie powszechnie dostępna na świecie

 

Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline używa skwalenu do produkcji szczepionek przeciw grypie. GSK zapowiada, że "wyprodukuje" nawet miliard dawek tego składnika do potencjalnego zastosowania w szczepionkach przeciw koronawirusowi. Jednak ekolodzy przypomnieli, że do "uzyskania" jednej tony skwalenu potrzeba około 3000 rekinów.

 

Możliwa śmierć nawet pół mln rekinów

 

Shark Allies, organizacja ekologiczna z Kalifornii, sugeruje w związku z tym, że jeśli cała populacja otrzymałaby jedną dawkę szczepionki na COVID-19 zawierającej olej z wątroby rekina, to około 250 tys. tych zwierząt musiałoby zginąć. Gdyby do zdobycia odporności na wirusa potrzebne byłyby dwie dawki - co według naukowców jest prawdopodobne - to ta liczba wzrosłaby do pół miliona rekinów.

 

Dlatego aby uniknąć groźnych konsekwencji dla populacji rekinów, naukowcy testują syntetyczną wersję skwalenu uzyskiwaną ze sfermentowanej trzciny cukrowej.

 

ZOBACZ: Szczepionka na Covid-19. Minister zdrowia mówi o terminie

 

Stefanie Brendl, założycielka i szefowa organizacji Shark Allies, która chroni drapieżne ryby, podkreśliła, że "pozyskiwanie czegoś z dzikiego zwierzęcia nigdy nie będzie zrównoważone". Dodała także, że rekiny nie rozmnażają się w wystarczająco dużej liczbie.

 

- Jest tak wiele niewiadomych dotyczących długości trwania pandemii. Jeżeli będziemy kontynuować wykorzystywanie rekinów do pozyskiwania tego składnika, ich populacja z roku na rok może się zmniejszać - dodała aktywistka.

 

Zagrożenie dla wielu gatunków

 

Według szacunków ekologów, aby pozyskać skwalen już teraz co roku zabija się na świecie około 3 milionów rekinów. Składnik ten jest używany także w przemyśle kosmetycznym i do produkcji oleju maszynowego.


Zdaniem ekologów istnieją obawy, że nagły wzrost zapotrzebowania na olej z wątroby morskich drapieżników może zagrozić ich populacjom i spowodować, że więcej ich gatunków stanie się zagrożonych.

ac/hlk/ news.sky.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie