Konflikt wokół Górskiego Karabachu. Francja chce zwołać posiedzenie Grupy Mińskiej OBWE

Świat
Konflikt wokół Górskiego Karabachu. Francja chce zwołać posiedzenie Grupy Mińskiej OBWE
PAP/EPA/AZERBAIJAN DEFENCE MINISTRY/HANDOUT HANDOUT
Szef ONZ zaniepokojony wznowieniem walk między Armenią a Azerbejdżanem

Pałac Elizejski zamierza w najbliższych dniach zwołać posiedzenie członków Grupy Mińskiej w ramach OBWE w związku z zaostrzeniem się sytuacji wokół Górskiego Karabachu. Grupą kierują USA, Rosja i Francja.

"W najbliższych dniach uruchomimy koordynację Grupy Mińskiej, by wyjaśnić, co się stało, kto jest odpowiedzialny (za eskalację wokół Karabachu) i znaleźć drogę wyjścia" - powiedział we wtorek agencji Reutera przedstawiciel administracji prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 

ZOBACZ: Stan wojenny w Armenii. Ambasada Polski prosi o ostrożność

 

Grupa Mińska to powołana w 1992 roku przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) komórka do rozwiązania konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach. Od niedzieli trwają walki między wojskami tych krajów, prawdopodobnie najcięższe od zawieszenia broni w 1994 roku.

Merkel apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni 

"Kanclerz podkreśliła, że konieczne jest natychmiastowe zawieszenie broni i powrót do stołu negocjacyjnego" - przekazał w komunikacie urząd kanclerski po tym, jak Merkel rozmawiała telefonicznie z przywódcami Armenii i Azerbejdżanu.

 

Jak dodano, Merkel powiedziała im, że muszą znaleźć pokojowe rozwiązanie sporu, oraz dodała, że odpowiednim do tego forum jest Grupa Mińska, działająca w ramach OBWE od 1992 r.

 

Wtorek jest kolejnym dniem militarnej eskalacji konfliktu o Górski Karabach, kontrolowaną przez Ormian, lecz nieuznawaną przez społeczność międzynarodową enklawę wewnątrz Azerbejdżanu. We wtorek po raz pierwszy do walk doszło na terytorium Armenii, gdzie zginął co najmniej jeden żołnierz. Jak podaje agencja AFP, dotychczasowy oficjalny bilans nowej fazy konfliktu to 95 ofiar śmiertelnych, w tym 11 cywilów.

Szef ONZ zaniepokojony wznowieniem walk

"Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępia użycie siły i ubolewa z powodu ofiar śmiertelnych oraz strat wśród ludności cywilnej" – stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu rzecznik ONZ Stéphane Dujarric.

 

 

- Sekretarz generalny zdecydowanie wzywa strony do natychmiastowego zaprzestania walki, złagodzenia napięć i niezwłocznego powrotu do konstruktywnych negocjacji – powiadomił Dujarric, dodając, że szef ONZ będzie rozmawiał zarówno z prezydentem Azerbejdżanu, jak i premierem Armenii.

 

PAP/EPA/Hayk Baghdasaryan /PHOTOLURE

 

Sekretarz generalny potwierdza swoje pełne poparcie dla ważnej roli współprzewodniczących Grupy Mińskiej (Rosja, Francja i Stany Zjednoczone) Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Wzywa strony do ścisłej współpracy z OBWE w celu pilnego wznowienia dialogu bez warunków wstępnych.

 

ZOBACZ: Katastrofa wojskowego samolotu na Ukrainie. W kraju żałoba narodowa

 

ONZ przypomina, że Armenia oskarżyła Azerbejdżan o przeprowadzanie ataków powietrznych i artyleryjskich na region Górskiego Karabachu.

 

Wzajemne oskarżenia o eskalację

 

Obydwa kraje walczyły w regionie przez sześć lat, aż do rozejmu w 1994 roku. Przez lata, w tym w lipcu, obwiniały się nawzajem o naruszenie postanowień zawieszenia broni w enklawie i wzdłuż granicy. W ostatnich miesiącach w walkach zginęło kilkunastu żołnierzy i cywilów.

 

Także Stany Zjednoczone wezwały obydwa kraje do zakończenia działań wojennych. Rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus wydała w niedzielę oświadczenie, w którym stwierdziła, że USA „z całą mocą potępiają eskalację przemocy”. Waszyngton apelował do stron o współpracę ze współprzewodniczącymi Grupy Mińskiej „w celu jak najszybszego powrotu do merytorycznych negocjacji”.

msl/ms PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie