Katastrofa wojskowego samolotu na Ukrainie. W kraju żałoba narodowa

Świat
Katastrofa wojskowego samolotu na Ukrainie. W kraju żałoba narodowa
PAP/EPA/SERGEY KHRUPOV
Służby: trwają poszukiwania dwóch osób, które były na pokładzie AN-26

Zmarł ranny będący w ciężkim stanie po katastrofie An-26, do której doszło w piątek wieczorem w obwodzie charkowskim na Ukrainie - podała w sobotę państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił sobotę dniem żałoby narodowej.

Bilans ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu An-26 w obwodzie charkowskim na Ukrainie wzrósł do 26. Na miejscu tragedii znaleziono łącznie 25 ciał, jedna osoba zmarła w szpitalu, a jedna jest ranna - podała w sobotę ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

 

Wcześniej w sobotę informowano o 23 ofiarach śmiertelnych katastrofy po znalezieniu kolejnego ciało, jednak później wycofano się z tej informacji i uznano tę osobę za nadal poszukiwaną. Na pokładzie było w sumie 27 osób.

 

ZOBACZ: Bójka w samolocie. Pijany pasażer odgryzł drugiemu kawałek ucha

 

Według wstępnej informacji Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy w katastrofie zginęło 25 osób.

 

Prezydent ogłosił sobotę dniem żałoby narodowej w związku z tragedią. Zapowiedział wypłacenie odszkodowania bliskim ofiar i wsparcie dla rannego.

 

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało w sobotę, że badane są cztery wersje katastrofy: techniczna niesprawność, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez załogę, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez kontrolerów, nieodpowiednia obsługa techniczna samolotu i przygotowanie do rejsu.

 

Ukraiński minister obrony Andrij Taran powiedział dziennikarzom na miejscu zdarzenia, że wstępna przyczyna katastrofy będzie mogła być ustalona po odczytaniu danych z czarnej skrzynki. Rejestratora jeszcze nie znaleziono. Jednocześnie zaznaczył, że możliwe, iż samolot zahaczył skrzydłem o ziemię.

 

WIDEO - Żałoba na Ukrainie po katastrofie samolotu. Materiał "Wydarzeń"

  

 

"Wszystko szło zgodnie z planem"

 

"Wszystko szło zgodnie z planem, samolot wykonywał loty szkoleniowe dla słuchaczy. Za sterami był pilot instruktor, słuchacze po kolei siadali na prawym fotelu obok, by nabierać nawyków pilotowania i kierowania samolotem" - oznajmił.

 

Jak poinformował, była to maszyna wyprodukowana w 1977 roku. Zaznaczył, że w piątek samolot odbył sześć startów.

 

Z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie