Senat zajmie się nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Podano datę

Polska
Senat zajmie się nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Podano datę
PAP/Tomasz Gzell
Grodzki: Senat zajmie się nowelą ustawy o ochronie zwierząt 13 października - w dodatkowym dniu posiedzenia

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że 13 października - w dodatkowym dniu rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Senatu - izba zajmie się nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Niektóre z zapisów nowelizacji są niekontrowersyjne, inne wymagają dogłębnego przemyślenia - ocenił.

Początkowo nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt znalazła się w porządku obrad rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Senatu. Wicemarszałek Senatu Bogdan Pęk (PiS) powiedział we wtorek rano, że Prezydium Senatu zdecydowało o rozpatrzeniu noweli na specjalnie zwołanym w tym celu posiedzeniu 13 października.

 

ZOBACZ: Budżet, "piątka dla zwierząt", "ustawa covidowa". Sejm wznowił obrady

 

Na późniejszej konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że senatorowie zajmą się nowelizacją jeszcze w ramach obecnego posiedzenia Senatu, w jego dodatkowym dniu. "Posiedzenie jest zaplanowane na dwa dni (29 i 30 września) i dodatkowy dzień tego samego posiedzenia - 13 października - dedykowany tylko ustawie o ochronie zwierząt" - wyjaśnił Grodzki.

"Do 13 października może się jeszcze dużo zmienić"

Marszałek Senatu ocenił, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt to "trochę taki rodzaj »miksu« czy, jak niektórzy mówią, kogel-mogel". Niektóre z zapisów noweli są oczywiste i niekontrowersyjne, bo - jak mówił - dobrostan i humanitarne traktowanie zwierząt jest wymogiem cywilizacyjnym. Zarazem jednak - zaznaczył - wiele innych zapisów wymaga dogłębnego zbadania, przemyślenia i przedyskutowania na posiedzeniach komisji oraz wysłuchania ekspertów m.in. w kwestii skutków ekonomicznych.

 

ZOBACZ: "To zarżnięcie rolnictwa". Prezes PSL o "piątce dla zwierząt"

 

Grodzki poinformował też na briefingu, że wśród zamówionych przez Senat opinii i ekspertyz ws. przepisów noweli o ochronie zwierząt, znalazła się prośba o opinię SGGW. - Na chwilę obecną spodziewam się, że senatorowie zaproponują sporo poprawek do ustawy, ale do 13 października może się jeszcze dużo zmienić - powiedział marszałek Senatu.

Długa lista uwag i zastrzeżeń 

W ubiegłym tygodniu senackie komisje - ustawodawcza oraz rolnictwa i rozwoju wsi - rozpatrywały uchwaloną przez Sejm 18 września nowelę ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Podczas posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli złożenie wielu poprawek dotyczących m.in. usunięcia zapisów ograniczających ubój rytualny. Senator Jan Maria Jackowski (PiS) wyraził ubolewanie, że "w Sejmie nie odbyła się poważna debata" na temat noweli. Wyraził nadzieję, że Senat w toku prac wypracuje taką formę tej ustawy, która będzie do przyjęcia.

 

ZOBACZ: Na świecie zabija się rocznie ok. 100 mln zwierząt futerkowych. Połowę w jednym kraju

 

Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro Legislacyjnego Senatu. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

 

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie