Kłopoty Konfederacji i Zielonych. Odrzucone sprawozdania finansowe

Polska
Kłopoty Konfederacji i Zielonych. Odrzucone sprawozdania finansowe
Polsat News
PKW odrzuciła sprawozdania finansowe Konfederacji

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła w poniedziałek sprawozdania finansowe Konfederacji i Zielonych za 2019 r. - poinformował dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krzysztof Lorentz. Sprawozdania pozostałych partii PKW przyjęła, w części z nich wskazując uchybienia. Obie partie mogłyby w efekcie stracić przysługujące im zgodnie z prawem subwencje.

Oba ugrupowania zamierzają czekać na oficjalne informacje z PKW. Szef koła Konfederacja Jakub Kulesza powiedział, że jego ugrupowanie będzie odnosić się do decyzji Komisji po otrzymaniu oficjalnej informacji wraz z uzasadnieniem. Z kolei wiceprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz zaznaczyła, że jej partia będzie odnosić się do uchwały nie na podstawie doniesień mediów, ale po otrzymaniu oficjalnego stanowiska.

 

Konfederacja może stracić 6,86 mln zł 

 

Chodzi o znaczące środki, które w budżecie partii politycznych stanowią ważny element finansowania działalności statutowej. Gdyby sprawozdania zostały ostatecznie odrzucone, to partie straciłyby na trzy lata przysługujące im zgodnie z prawem subwencje. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że przewidywana wysokość subwencji przysługującej partiom politycznym w latach 2020-2023 wynosi dla Konfederacji 6,86 mln zł, a dla Zielonych ponad 303 tys. zł.

 

- Czekamy aż dostaniemy decyzje na piśmie - będziemy się oczywiście od niej odwoływać. Z doniesień medialnych wiemy tylko tyle, że chodzi tam o niematerialne zyski komitetu, czyli to, że nasze reklamy były udostępniane na rożnych profilach należących niekoniecznie do Konfederacji - powiedział poseł Artur Dziambor w programie "Debata Dnia" na antenie Polsat News.

 

WIDEO: Fragment programu "Debata dnia"

  

Pieniądze od obcokrajowców, "wartości niepieniężne"

 

- Podczas poniedziałkowego posiedzenia PKW podjęła uchwały w sprawie odrzucenia sprawozdań finansowych Konfederacji i Zielonych za 2019 r. - poinformował dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krzysztof Lorentz.

 

- W przypadku Zielonych przesłanką było przyjęcie środków od osób, które nie spełniają ustawowych wymogów jako darczyńcy na rzecz partii, chodzi przede wszystkim o miejsce zamieszkania osoby, którą zgodnie z ustawą może być tylko obywatel polski mieszkający stale na terytorium Polski. A partia przyjęła środki od osób niespełniających tych wymogów - wyjaśnił Lorentz.

 

Z kolei w przypadku Konfederacji - poinformował - odrzucenie sprawozdania finansowego partii za 2019 r. jest "bezpośrednią konsekwencją naruszenia, które miało miejsce w czasie kampanii wyborczej do Sejmu i do Senatu".

 

ZOBACZ: Polityk Konfederacji mówi o setkach przypadków zmiany płci dzieci "po pigułkach". Nie zna żadnego

 

- Komitet przyjął wartości niepieniężne, których przyjąć nie mógł zgodnie z ustawą, to nie spowodowało odrzucenia sprawozdania komitetu, ponieważ wartość tych przyjętych świadczeń była mniejsza niż 1 proc. przychodów komitetu i w takiej sytuacji Kodeks wyborczy przewiduje, że wskazuje się tylko uchybienia, ale taka usterka w gospodarce finansowej komitetu wyborczego rzutuje również na sprawozdania partii - wyjaśnił Lorentz.

 

Jak zaznaczył, rozstrzygnięcia PKW nie są ostateczne, partie mogą wnieść skargę do Sądu Najwyższego. Lorentz przekazał, że wśród sprawozdań za 2019 r. odrzucone zostały tylko sprawozdania Konfederacji i Zielonych.

 

Bez zastrzeżeń sprawozdania PiS i PSL

 

Tomasz Gąsior z Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego poinformował, że PKW m.in. przyjęła bez zastrzeżeń sprawozdanie PiS i PSL, natomiast sprawozdania SLD, PO i Inicjatywy Polska zostały przyjęte, ale ze wskazaniem na formalne uchybienia.

 

Każda partia polityczna, aby mogła funkcjonować, zgodnie z prawem musi co roku przedkładać Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdanie finansowe ze swojej działalności za poprzedni rok. PKW może przyjąć sprawozdanie finansowe bez zastrzeżeń, ze wskazaniem uchybień, albo je odrzucić.

 

ZOBACZ: Partia Zieloni nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu prezydenta. Napisali list otwarty

 

W przypadku partii politycznej, która nie otrzymuje subwencji z budżetu państwa, odrzucenie sprawozdania finansowego nie pociąga za sobą żadnych skutków. Natomiast jeśli ostatecznie odrzucone zostanie sprawozdanie partii, która pobiera subwencje, wtedy ugrupowanie takie traci do niej prawo na trzy lata.

 

Subwencje przysługują partiom politycznym, które w wyborach do Sejmu uzyskały w skali kraju co najmniej 3 proc. oddanych ważnych głosów oraz koalicjom partii politycznych, na które oddano co najmniej 6 proc. oddanych ważnych głosów.

hlk/pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie