Jezioro zmalało o dwie trzecie. Mieszkańcy mówią o tragedii

Polska
Jezioro zmalało o dwie trzecie. Mieszkańcy mówią o tragedii
Polsat News
W Jeziorze Jańsko zamiast ponad dwóch metrów wody zostało maksymalnie 60 cm.

Wysycha jezioro Jańsko w Strużce niedaleko Krosna Odrzańskiego w woj. lubuskim. Zbiornik stracił dwie trzecie z prawie 180 hektarów powierzchni. W płytkiej wodzie duszą się ryby, akwen zaczyna przypominać kałużę. Mieszkańcy na ten widok patrzą z żalem.

Wysycha jezioro Jańsko kolo Krosna Odrzańskiego w woj. lubuskim. Woda jest głęboka na pół metra, podczas, gdy przed laty miała dwa metry. Na malejący akwen z żalem patrzą wędkarze i właściciele atrakcji turystycznych położonych dookoła.

 

Została jedna trzecia akwenu

 

Akwen przed laty zajmował powierzchnię prawie 180 hektarów. Jednak dziś została jedna trzecia z tego obszaru. Maksymalna głębokośc wynosiła 240 cm, dziś maksymalnie notuje się 60 cm.

 

- Kiedyś jezioro Jańsko było popularnym miejscem wśród wędkarzy i turystów. Funkcjonował tu ośrodek wypoczynkowy z domkami. Był pomost. Dziś wygląda tak - mieszkańcy pobliskiej Strużki mówią, że z żalem patrzą na coraz większy obszar bez wody.

 

ZOBACZ: Mimo ulewnych opadów czeka nas susza. Ekspert wyjaśnia

 

- Brzeg cofnął się o około sto metrów - mówi Arkadiusz Duziak, sołtys pobliskich Janiszowic i pracownik stacji uzdatniania wody. - To przerażające. Byłem tu w 2018 roku i widziałem też przerażający widok. Ale w tym roku masakrycznie to wygląda - mówi Duziak, dodając, że w ostatnim czasie poziom wód gruntowych obniżył się tu o prawie dwa metry.

 

- Wody prawie nie widać. Pół metra wody ponoć jest na środku jeziora - mówi reporterce Polsat News jeden z mieszkańców.

 

Wysycha coraz więcej jezior

 

Zbiornik nie ma zasilania zewnętrznego i dopływów. Jedyny kanał doprowadzony do akwenu nie dostarcza wystarczającej ilości wody - mówi ekspert z lubuskiej uczelni.

 

- Wody stojące przesiąkają. Niski poziom wód gruntowych powoduje spadek poziomu wód w akwenach - mówi doktor Piotr Grochowski, biolog z gorzowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

 

ZOBACZ: Jezioro Głębokie znika. Nie do końca wiadomo dlaczego

 

To nie jedyne wysychające jezioro w Lubuskiem. Sytuacją martwią się hydrolodzy, biolodzy i urzędnicy. Wysychanie lubuskich akwenów ma zatrzymać melioracja i reaktywacja jazów. Tak będzie między innymi nad jeziorem Głębokie koło Międzyrzecza. Tam także z każdym miesiącem ubywa wody, a wyremontowany pomost stoi obecnie na plaży. W Strużce próby czasu pomost nie wytrzymał i rozpadł się. Kamera Polsat News sfilmowała łódź, która wciąż jest do niego przycumowana.

 

WIDEO - Mieszkańcy przerażeni. Jezioro znika w oczach

  

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie