Szczur z medalem za odwagę. Pomaga wykrywać miny

Świat
Szczur z medalem za odwagę. Pomaga wykrywać miny
Pixabay/Twitter/SkyNews
Zwierzę wykryło 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów.

Olbrzymi szczur afrykański o imieniu Magawa otrzymał od brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt złoty medal za odwagę za wykrycie min i niewybuchów w Kambodży - poinformowała w piątek brytyjska telewizja Sky News.

Złoty medal za "ratujące życie męstwo i oddanie na służbie" Magawa otrzymał za oczyszczenie z min i niewybuchów ponad 141 tys. metrów kwadratowych terenu, zmniejszając ryzyko obrażeń czy śmierci osób mieszkających w pobliżu.

 

Zwierzę wykryło 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów.

 

Pierwszy szczur z takim medalem

 

Nagroda to Złoty Medal brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt PDSA, przyznawany zwierzętom za szczególne bohaterstwo i poświęcenie w służbie w siłach zbrojnych oraz cywilnych służbach ratunkowych brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Magawa jest pierwszym szczurem w 77-letniej historii tej organizacji, który otrzymał to wyróżnienie.

 

ZOBACZ: Dzik rozszarpał yorka na oczach małych dzieci

 

Amy Dickin, menedżerka ds. nagród i dziedzictwa PDSA, powiedziała Sky News, że Magawa w weekend dostanie arbuz lub dwa, a potem na pewno wróci do pracy.

 

 

Szczur został wyszkolony przez firmę APOPO, która trenuje przedstawicieli tego gatunku w wykrywaniu min przeciwpiechotnych i gruźlicy.

 

ZOBACZ: "Radosny turysta pląsał w gęstym lesie". Nagranie z fotopułapki [WIDEO]

 

Dyrektor generalny APOPO Christophe Cox powiedział, że medal przyznany Magawie "to zaszczyt" dla PDSA i treserów. Według niego nagroda zwróci uwagę świata na Kambodżę i inne kraje, w których z powodu wybuchów min ludzie giną lub odnoszą obrażenia.

 

Szacuje się, że w latach 1975–1998 w Kambodży postawiono 4-6 mln min, w wyniku których zginęło ponad 64 tys. ludzi.

 

Szczury do wykrywania min

 

Szczury są dobre w wykrywaniu min, bo są inteligentne i za jedzenie chętnie wykonują powtarzalne czynności - mówi Cox. Ponieważ są małe, pole minowe stanowi dla nich mniejsze niebezpieczeństwo, są też szybsze niż np. wykrywacz metali. Magawa może np. przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego w zaledwie 30 minut, podczas gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu zajęłoby to nawet 4 dni.

 

ZOBACZ: Ukradł nudyście torbę z laptopem. Tysiące podpisów przeciw zabiciu dzika

 

Szkolenie szczura w APOPO trwa rok po ok. pół godziny dziennie. Gdy szczury znajdą minę, informują o tym swoich opiekunów, drapiąc w miejscu wykrytego ładunku. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie