Koronawirus w pogotowiu. 26 osób zakażonych

Polska
Koronawirus w pogotowiu. 26 osób zakażonych
Polsat News
Badaniem zostali objęci wszyscy pracownicy zatrudnieni w Kielcach

U 26 pracowników Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego potwierdzono zakażenie koronawirusem. 14 osób przebywa na kwarantannie.

Marta Solnica, dyrektor instytucji poinformowała, że zakażenia potwierdzono w ciągu ostatnich kilku dni. Wśród zainfekowanych osób są pracownicy administracji, dyspozytorni oraz ratownicy medyczni pracujący w punkcie przy ulicy Leonarda w Kielcach.

 

- Kiedy okazało się, że jeden z pracowników jest przeziębiony, wykonaliśmy mu testy na koronawirusa. Wynik był dodatni. W związku z tym wykonaliśmy kolejne 160 testów. W tej chwili potwierdzonych jest 26 zakażeń. Z tego powodu 14 osób jest też na kwarantannie – poinformowała w piątek dyrektor świętokrzyskiego pogotowia.

 

ZOBACZ: "Niedobór witaminy D znacznie zwiększa zagrożenie zakażeniem koronawirusem". Znamy ryzyko

 

Badaniem zostali objęci wszyscy pracownicy zatrudnieni w Kielcach. W środę patogen stwierdzono u kilku osób, w czwartek liczba ta wzrosła do 15. Natomiast w piątek zakażenie Sars-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 10 osób.

 

"Większość przechodzi zakażenie bezobjawowo"

 

- Staramy się normalnie pracować. Jeden zespół ratownictwa został wyłączony z uwagi na to, że wszyscy, albo są zakażeni albo są na kwarantannie. W pozostałych zespołach - jest ich na terenie miast i powiatu kilkanaście, zakażone są pojedyncze osoby. Możemy je zastąpić innymi ratownikami – powiedziała.

 

Dyrektor zaznaczyła, że od czerwca, kiedy po jednym z wesel zakażonych było kilkunastu pracowników świętokrzyskiego pogotowia w instytucji wprowadzono specjalne procedury, aby zapobiegać zakażeniom.

 

ZOBACZ: "Liczba zakażeń może dalej rosnąć. Będą nowe obostrzenia w strefach"

 

Zaznaczała, że "po każdej takiej imprezie mieli tydzień wolnego, lub przebywali w izolacji. Robiliśmy testy po siedmiu dniach. Takie same procedury obowiązywała pracowników powracających z wyjazdów wakacyjnych. Po każdym pacjencie, który miał podejrzenia zakażenia zespół miał wykonywane testy" - dodała dyrektor.

 

- Jestem prawie pewna, że to nie jest zakażenie z zewnątrz, od pacjenta, tylko od któregoś z pracowników. 80 procent z nich przechodzi zakażenie bezobjawowo. Jeden ratownik obecnie przebywa w szpitalu, pozostali mają niewielkie objawy grypopodobne - powiedziała Solnica.

 

ZOBACZ: Rekordowe liczby zakażeń bez rekordowej liczby zgonów. GIS wyjaśnia

 

W Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego zatrudnionych jest w sumie około 800 osób.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie