Z dzieckiem na motocyklu pędził ruchliwą ulicą [WIDEO]

Polska
Z dzieckiem na motocyklu pędził ruchliwą ulicą [WIDEO]
Polsat News
Motocyklista wiózł ze sobą dziecko

Na ruchliwej drodze w Warszawie kamera Polsat News zarejestrowała kierowcę motocykla, który wiózł kilkuletniego pasażera. Dziecko jechało z przodu. Oboje mieli na głowie kaski, ale nie mieli specjalnych ubrań.

Przepisy nie mówią od jakiego wieku dziecko może podróżować motocyklem jako pasażer. Konieczny jest jedynie kask i zachowanie dopuszczanej prędkości.

 

Policja: bezpieczeństwo jest najważniejsze 

 

W przypadku motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat dopuszczalna maksymalna prędkość wynosi 40 km/h - bez względu na rodzaj drogi, którą jednoślad się porusza. Dzieci w wieku powyżej 7 lat można przewozić bez ograniczeń. O tym, czy mały pasażer poradzi sobie podczas jazdy decyduje kierujący jednośladem.

 

- Motocykl musi być konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu takiej osoby, musi mieć miejsce do przewozu pasażera - powiedział w Polsat News komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

 

ZOBACZ: Białorusin uciekał przed milicjantami. Uratował go... kierowca Ubera [WIDEO]

 

 - Sprawa zupełnie oczywista zarówno dla motocyklisty jak i przewożonej młodej osoby konieczny jest kask ochronny. Jednak w przypadku najmłodszych dzieci nabycie odpowiedniego kasku ochronnego, który musi być homologowany, jest trudne - powiedział policjant. 

 

- Za nieprawidłowe przewożenie dziecka motocyklem grozi 500 zł mandatu lub skierowanie sprawy do sądu - dodał Opas.

 

Wideo: mężczyzna przewoził dziecko na motocyklu na ulicy Ostrobramskiej w Warszawie

  

Foteliki także na jednośladach 

 

Do bezpiecznego przewożenia dzieci na jednośladach służą foteliki dziecięce dedykowane na dla motocykli i skuterów. Na rynku dostępne są także pasy bezpieczeństwa, których można użyć, aby zagwarantować bezpieczny transport osoby małoletniej jednośladem.

 

- Jeżeli mówimy o przewożeniu dzieci, to bardzo często kierujący korzystają chociażby ze specjalnych fotelików - motocyklowych, które szczególnie zalecamy. Jeżeli mówimy o kasku ochronnym to jest to sprawa zupełnie oczywista zarówno dla motocyklisty jak i przewożonej młodej osoby. W przypadku najmłodszych dzieci nabycie odpowiedniego kasku ochronnego, który musi być homologowany, jest jednak trudne - przypomniał komisarz Opas.

 

ZOBACZ: Motocyklista zginął po zderzeniu z autem. Jednoślad toczył się przez blisko kilometr

 

Jeśli nie ma fotelika, specjaliści sugerują przewożenie dziecka z tyłu. Zdaniem ekspertów zabezpiecza to dziecko w przypadku nagłego hamowania przed spadnięciem z maszyny. Wtedy jednak może pojawić się kłopot, gdy motocykl przyspiesza. Gdy dziecko jest zbyt małe, również może zsunąć się z motocykla. Podobnie realne zagrożenie pojawia się, gdy dziecko podczas jazdy zasypia.

 

WIDEO - Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyjaśnia jak prawidłowo przewozić dziecko jednośladem

  

Nie wolno zatrzymywać motocyklisty

 

Co zrobić, gdy kierowca jednośladu przewozi dziecko w nieprawidłowy sposób?

 

- Jeśli zauważymy taka sytuację, należy poinformować policję, można zadzwonić na numer 112. Lepiej jeśli zachowaniem kierowcy zajmą się policjanci ruchu drogowego - powiedział Robert Opas. Zaznaczył, że nie należy próbować zatrzymywać kierowców jednośladów, zwłaszcza jeśli wiozą dzieci. Blokowanie, zajeżdżanie drogi i jakiekolwiek gwałtowne manewry może doprowadzić do sytuacji, w której efekcie motocyklista zostanie poszkodowany.

 

- Jest grono kierowców jednośladów, którzy bardzo odpowiedzialni podchodzą do jazdy - powiedział Opas. Jego zdaniem bardzo młode osoby przewożone motocyklami wcześnie uczą się bezpiecznej jazdy na motocyklu i przyzwyczajają się do konieczności przestrzegania przepisów. Później taki kierowca, który "uczył się" jeżdżąc jako pasażer z dorosłym motocyklistą, jeździ bezpieczniej - twierdzi Opas.

 

ZOBACZ: Pożar szkoły w Lublińcu. W akcji 20 zastępów strażaków [WIDEO]

 

Przepisy precyzują, że kierujący motocyklem musi w czasie jazdy pamiętać zasadzie ostrożności, o której mowa w art. 3  ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 t. j.). Artykuł ten mówi, że uczestnik ruchu i każda inna osoba znajdująca się na drodze jest zobowiązany zachować ostrożność lub szczególna ostrożność, jeżeli przepis tego wymaga.

 

Chodzi w szczególności o unikanie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Ustawodawca nie precyzuje tego szczegółowo, ale przepis ten może odnosić się do przewożonego na motocyklu dziecka. Artykuł precyzuje także, że przez wspomniane działanie rozumie się także zaniechanie, które doprowadza do zagrożenia.

pgo/sgo/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie