Farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku. Tańszy prąd, mniej CO2 w atmosferze

Technologie
Farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku. Tańszy prąd, mniej CO2 w atmosferze
Polsat News
Farma fotowoltaiczna składa się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych

Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Łączny koszt inwestycji to 4,2 mln zł.

Jak poinformował rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Robert Borkacki, farma wybudowana w miejscowości Sławnikowice składa się z blisko 3700 paneli fotowoltaicznych, które rocznie są w stanie wygenerować blisko 1,1 tys. MWh. Według szacunków dzięki tej inwestycji o blisko 870 ton rocznie ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

 

ZOBACZ: Ekodoradcy w małopolskich gminach przekonują do wymiany pieców. Ma to pomóc zwalczyć smog

 

Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz, poinformował, że fundusz wypłacił na tę inwestycję pożyczkę w wysokości ponad 2 mln zł, co stanowi ponad połowę wartości całej inwestycji.

 

Panele na wieżowcach

 

Farma jest kolejną ekoinwestycją w fotowoltaikę wspieraną przez WFOŚiGW we Wrocławiu. W 2018 roku WFOŚiGW wsparł finansowo Wrocławską Elektrownię Słoneczną, miejską, rozproszoną elektrownię fotowoltaiczną, która składa się z blisko 3 tys. paneli słonecznych rozmieszczonych na dachach 35 wrocławskich wieżowców.

 

ZOBACZ: Rozwiązanie na stare piece - ekologiczne paliwo. Mieszkańcy Jasienicy przetestują sorbent

 

- Piętnaście tysięcy wrocławian otrzymało dzięki temu tańszy prąd wytworzony przez panele dla oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych – powiedział rzecznik. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln zł pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument, z czego 1,7 mln zł to dotacje a 2,5 mln zł pożyczki.

 

W planach kolejne inwestycje

 

WFOŚiGW we Wrocławiu przeznaczył też ponad milion złotych na budowę w 2019 r. w podwrocławskiej miejscowości Ligotka farmy słonecznej złożonej z ok. 1,8 tys. paneli o mocy 280 W każdy. Łączna moc instalacji wynosi ok. pół tysiąca KW. Wartość inwestycji to ponad 1,8 mln zł.

 

WIDEO: farma fotowoltaiczna w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku

  

 

ZOBACZ: Bieg Barbórkowy w Rybniku. Zawodnicy w maskach antysmogowych

 

Jak zapowiedziano w komunikacie, na terenie województwa dolnośląskiego planowane są kolejne inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. 

luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie