Narada w PiS. Czołowi politycy opuścili Nowogrodzką

Polska
Narada w PiS. Czołowi politycy opuścili Nowogrodzką
Polsat News
Stanisław Terlecki odniósł się do sytuacji w obozie Zjednoczonej Prawicy

Przed godz. 16 czołowi politycy PiS zaczęli opuszczać siedzibę partii przy ul. Nowogrodzkiej. Jak informuje reporterka Polsat News Anna Łubian-Halicka, na spotkaniu zostali premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiadał wcześniej, że ok. godz. 15-16 zostaną przedstawione informacje po spotkaniu.

W środę po godz. 13 rozpoczęło się kolejne spotkanie kierownictwa PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że ok. godz. 15-16 zostaną przedstawione informacje po spotkaniu. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

 

Przed godz. 16 siedzibę partii zaczęli opuszczać czołowi politycy PiS.

 

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy

 

Dziennikarze w Sejmie zapytali Terleckiego o medialne doniesienia, że osiągnięto porozumienie w obozie rządzącym i kryzys polityczny zostanie zażegnany.

 

ZOBACZ: Rzeczniczka PiS: Kaczyński przedstawił Ziobrze warunki dalszego trwania koalicji

 

- O tym powiemy dopiero gdzieś ok. godz. 15-16 - powiedział Terlecki. Pytany, czy wszystko jest na dobrej drodze odparł: "Tak, najlepszej".

 

Terlecki powiedział później, że jest optymistą bez względu na to, czy koalicja zostanie "odchudzona" o Solidarną Polskę. Dziennikarze zapytali, czy posłowie SP za bardzo "rozepchali się" w Zjednoczonej Prawicy.

 

- Oni chcieli się za bardzo rozepchać, my im to uniemożliwiliśmy i teraz zobaczymy, czy oni zaakceptują nasze stanowisko - powiedział. Jak dodał, jeśli Solidarna Polska pozostanie w koalicji, jej posłowie "będą może trochę skromniejsi".

 

- Przy rekonstrukcji rządy, przy zmianach, które nas czekają, ustalenie reguł gry z koalicjantami było konieczne - stwierdził.

 

WIDEO: Ryszard Terlecki w Sejmie

  

Po poniedziałkowym spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Rozmowy dotyczyły przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

 

 

W poniedziałek doszło również do rozmów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Jak poinformowała rzeczniczka PiS, J. Kaczyński przedstawił warunki dalszego trwania koalicji liderowi Solidarnej Polski. We wtorek natomiast w siedzibie PiS doszło do spotkania J. Kaczyńskiego z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu brał udział również premier Mateusz Morawiecki.

 

Zarząd Solidarnej Polski

 

Przyszłość Zjednoczonej Prawicy było tematem spotkania zarządu Solidarnej Polski, które rozpoczęło się w środę o godz. 15.

 

Prezesem SP jest minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, a wiceprezesami: europosłanka Beata Kempa, minister środowiska Michał Woś i wiceszef MS Michał Wójcik. Solidarna Polska ma w swoich szeregach 19 posłów, 2 senatorów, ministrów oraz wiceministrów rządu Mateusza Morawieckiego.

 

ZOBACZ: "Dysonans w komunikacji wynikał ze skrótu myślowego". Budka o wypowiedzi marszałka Senatu

 

Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, po tym, jak w nocy z czwartku na piątek Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS. Jeszcze przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w wyniku różnicy zdań rozmowy o rekonstrukcji zostają zawieszone. Ostatecznie wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje.

dk/zdr/pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie