Marka Uncle Ben’s zmieniła nazwę i logo. W reakcji na protesty

Biznes
Marka Uncle Ben’s zmieniła nazwę i logo. W reakcji na protesty
Facebook.com/Uncle Ben's U.S.A
Słynne produkty Uncle Ben's pojawiły się na rynku w 1946 roku

Uncle Ben's zapowiedziała w czerwcu rewolucyjne zmiany wizerunkowe. Teraz marka zaprezentowała efekty swoich działań, przedstawiając nową nazwę i logo. To odpowiedź na ogólnoświatową dyskusję na temat rasizmu, która rozbrzmiała po zabójstwie George'a Floyda w USA oraz serii protestów pod szyldem "Black Lives Matter".

Słynna marka kończy swoją działalność pod nawą "Uncle Ben’s", od dziś to "Ben’s Original". Z opakowań znanego produkty zniknie również wizerunek czarnoskórego mężczyzny. Modyfikacja znaków identyfikacyjnych ma na celu odcięcie się od jakichkolwiek podejrzeń o popieranie dyskryminacji na tle rasowym. Nowe opakowania mają trafić na sklepowe półki w 2021 roku.

 

ZOBACZ: Koniec "sosu cygańskiego". Firma zmienia nazwę przez antyrasistowskie protesty

 

"Wysłuchaliśmy tysięcy konsumentów"

- W ciągu ostatnich kilku tygodni wysłuchaliśmy tysięcy konsumentów, naszych własnych współpracowników i innych interesariuszy z całego świata - powiedziała Fiona Dawson, prezes Mars Food, Multisales i Global Customers. 

 

ZOBACZ: Lody ofiarą antyrasistowskiego bojkotu na Lazurowym Wybrzeżu

 

"Marka zmienia nie tylko swoją nazwę i wizerunek na opakowaniu. Podejmuje również działania mające na celu zwiększenie integracji i równości" - zaznaczono w komunikacie.

 

Mars zapowiedział m.in. współpracę z National Urban Langue w USA. W ten sposób wesprze osoby czarnoskóre – fundując im stypendia.

Zerwanie z przeszłością 

Słynne produkty Uncle Ben's pojawiły się na rynku w 1946 roku. Ich nazwa miała nawiązywać do czarnoskórego rolnika uprawiającego ryż, który był znany jako "Wujek Ben". Natomiast postacią w logotypie marki był "ukochany szef kuchni i kelner z Chicago, Frank Brown".

 

ZOBACZ: W ramach walki z rasizmem L’Oreal usuwa z opakowań słowo "biały"

 

Spore problemy wizerunkowe przyniosło marce określenie "uncle" (ang. "wujek") - wraz z "aunt" (ang. "ciocia") używane było w czasach segregacji rasowej jako "zwrot grzecznościowy" wobec starszych czarnoskórych osób.

 

Słowa były zamiennikami  zwrotów "pan" lub pani", które jako oznaka szacunku społecznego były adresowane wyłącznie do osób białych.

ms/ml/ bbc.com, cnn.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie