Nie żyje Michael Lonsdale. Aktor był znany z Bonda i "Dnia Szakala"

Kultura
Nie żyje Michael Lonsdale. Aktor był znany z Bonda i "Dnia Szakala"
PAP/EPA/Claudio Onorati
Francuski aktor miał 89 lat. Zagrał w ponad 200 filmach

Francuski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny brytyjskiego pochodzenia Michael Lonsdale zmarł w poniedziałek w swoim domu w Paryżu - poinformował jego agent. Aktor znany z roli Hugo Draxa w filmie "Moonraker" miał 89 lat.

W ciągu swej 60-letniej kariery Lonsdale, który miał charakterystyczny, rozpoznawalny głos, wcielił się w ponad 200 ról w kinie, w tym w jednym z filmów o Jamesie Bondzie pt. "Moonraker" z 1979 r., w teatrze i telewizji - przypomina AFP. Aktor zagrał złoczyńcę Hugo Draxa planującego zabić wszystkie osoby na Ziemi, a następnie odbudować populację na swojej stacji kosmicznej.

 

ZOBACZ: Jackie Stallone nie żyje. Matka Sylvestra miała 98 lat

 

"Jest nam bardzo przykro z powodu śmierci Michaela Lonsdale. Był niezwykle utalentowanym aktorem i oddanym przyjacielem. Łączymy się myślami z jego rodziną i bliskimi" - napisali na Twitterze producenci najnowszych filmów z agentem 007 - Michael G. Wilson i Barbara Broccoli.

 

 

Lonsdale znany był też z brawurowej roli detektywa Lebela w "Dniu Szakala" w reżyserii Freda Zinnemnna z 1973 r., oraz opata w "Imieniu Róży" Jean-Jacques’a Annauda z 1986 r. Widzowie mogli podziwiać go też w "Monachium" z 2005 r.

 

ZOBACZ: Nie żyje Diana Rigg. Wcieliła się w postać żony Jamesa Bonda, wystąpiła również w "Grze o tron"

 

Aktor zdobył nagrodę Cezara w 2011 r. za najlepszą rolę drugoplanową - brata Luca w "Ludziach Boga" Xaviera Beauvois. Ostatnim filmem, w którym zagrał, był nakręcony w 2016 r. obraz "Ostatni będą pierwszymi" produkcji francusko-belgijskiej. Film opowiada o dwóch przyjaciołach, którzy mają odzyskać telefon, zawierający informacje, które kompromitują jego wpływowego właściciela.

bas/hlk/ BBC, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie