Nie żyje Diana Rigg. Wcieliła się w postać żony Jamesa Bonda, wystąpiła również w "Grze o tron"

Kultura
Nie żyje Diana Rigg. Wcieliła się w postać żony Jamesa Bonda, wystąpiła również w "Grze o tron"
Wikimedia.org/NBC Television
Zdjęcie Diany Rigg z programu telewizyjnego NBC "Diana" z 1973 r.

W wieku 82 lat zmarła brytyjska aktorka, która wcieliła się między innymi w rolę jedynej żony Jamesa Bonda (granego przez George'a Lazenby'ego) w szóstym filmie z cyklu przygód agenta 007 - "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości". Grała również Emmę Peel w serialu "Rewolwer i melonik" oraz lady Olennę Tyrell w serialu "Gra o tron".

Informację o śmierci brytyjskiej aktorki filmowej i teatralnej przekazał korespondent BBC Entertainment Lizo Mzimba  na Twitterze. Potwierdził także agent Rigg, Simon Beresford.

 

ZOBACZ: Nie żyje Ronald Harwood, nagrodzony Oscarem scenarzysta "Pianisty"

 

 

Diana Rigg, była córką oficera Królewskich Sił Lotniczych. Dwa miesiące po narodzinach rodzina przeprowadziła się do Dżodhpur w północno-zachodnich Indiach. Dzieciństwo spędziła w Bikaner w stanie Radżastan, na pustyni Thar, gdzie jej ojciec pracował jako kolejarz. 

 

Początkowo występowała na deskach Royal Shakespeare Company (w latach 1959-1964). Na ekranie zadebiutowała w komedii "Brat człowieka z Karaibów" z 1962 r.

 

Emma Peel z serialu "Rewolwer i melonik"

 

Przełomem w jej karierze okazała się telewizyjna rola Emmy Peel w serialu kryminalnym ABC "Rewolwer i melonik" (1965-1968), za którą była dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy i, wraz odtwórcami głównych ról, otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

 

To po tej roli zaczęła światową karierę. Wcieliła się m.in. w postać hrabiny Tracy Di Vicenzo, córki korsykańskiego gangstera, Marca-Ange Dracon - która wraz z głównym bohaterem toczyła starcie z organizacją WIDMO w filmie "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości" (z 1969 r.). Hrabina Tracy Di Vicenzo wyszła w tym filmie za mąż za Jamesa Bonda, którego grał George Lazenby. Grana przez nią bohaterka była jedyną filmową żoną agenta 007. 

 

ZOBACZ: Zmarł Chadwick Boseman, aktor znany z roli Czarnej Pantery

 

Za rolę Barbary Drummond w czarnej komedii Arthura Hillera "Szpital" (z 1971 r.) zdobyła nominację do nagrody Złotego Globu, postać Helena Vesey w miniserialu BBC "Matczyna miłość" (z 1990 r.) przyniosła jej nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), a za kreację pani Danvers w telewizyjnym dramacie PBS "Rebeka" (z 1997 r.) została uhonorowana nagrodą Emmy.

 

Lady Tyrell z "Gry o tron"

 

Ma na swoim koncie dwie role biblijne: Marę, matkę Samsona, w filmie telewizyjnym "Samson i Dalila" (z 1996 r.) i Rebekę, żonę Izaaka, matkę Ezawa i Jakuba, w filmie telewizyjnym NBC/Hallmark "U zarania" (z 2000 r.). W latach 2013-2017 grała Lady Olenne Tyrell w serialu HBO "Gra o Tron". Za tę rolę została uhonorowana trzema nominacjami do nagrody Emmy. 

 

W 2019 zagrała swoją ostatnią rolę w miniserialu BBC "Black Narcissus", który nie został jeszcze wyemitowany.

grz/laf/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie