Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Polsat News: Kaczyński spotkał się z Ziobro

Polska
Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Polsat News: Kaczyński spotkał się z Ziobro
PAP/Wojciech Olkuśnik

W poniedziałek odbyło się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro - potwierdził Polsat News poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta. Wcześniej informację o spotkaniu przekazał minister środowiska Michał Woś. Na środę planowana jest kolejna tura rozmów kierownictwa PiS.

Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, zapewnił jednocześnie, że nieprawdziwe są pojawiające się w mediach informacje, że "ceną" za utrzymanie koalicji Zjednoczonej Prawicy jest odwołanie Prokuratura Krajowego Bogdana Święczkowskiego.

 

ZOBACZ: Joński: "ziobryści" po prostu skomlą, wydają dźwięki bólu

 

- Według mojej wiedzy do pierwszego spotkania (Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą - red.) już doszło. Czekamy na następne - poinformował wp.pl minister środowiska Michał Woś. Jak dodał "osoby zainteresowane przekażą więcej szczegółów".

 

Woś dopytywany w programie "Tłit", czy Kaczyński spotkał się z Ziobro jeszcze w poniedziałek, czy we wtorek rano odpowiedział: "zarówno pan prezes Prawa i Sprawiedliwości jak i prezes Solidarnej Polski prowadzą raczej wieczorny tryb życia".

 

Przed południem szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że na godz. 13 w środę zaplanowana jest kolejna tura rozmów kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości ws. przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

"Otrzymał konkretne propozycje"

- Zbigniew Ziobro dostał pewne propozycje, dotyczące tego, jak ma wyglądać nasza współpraca w obrębie koalicji, którą tworzymy. Ponieważ nie do końca się z tego wywiązał, to wpadł w tarapaty, w których teraz się znajduje - powiedział wp.pl poseł PiS Zbigniew Girzyński.

 

Zdaniem posła PiS, Ziobro otrzymał konkretne propozycje, które umożliwią mu funkcjonowanie nadal w koalicji rządowej. - Być może nadal nawet na stanowisku ministra sprawiedliwości - dodał.

 

- Myślę, że wyglądało to tak, jak rozmowa byłego już trener Legii Warszawa Aleksandra Vukovica, zapewne z prezesem klubu Legia Warszawa. Vukovic dostał od prezesa konkretne zadania. To mu się nie udało, w związku z tym Czesław Michniewicz od wczoraj jest trenerem Legii - powiedział Girzyński, porównując rozmowę Kaczyńskiego i Ziobry do zmian na ławce trenerskiej w Legii Warszawa.

 

Według "Faktu" nocne negocjacje między prezesem PiS a prezesem Solidarnej Polski trwały cztery godziny. Dziennik twierdzi, że dysponuje zdjęciami potwierdzającymi spotkanie.

Co dalej z Zjednoczoną Prawicą?

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy pojawił się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu.

 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, że prowadzone od dwóch tygodni "mozolne rozmowy", które miały doprowadzić do rekonstrukcji rządu, załamały się po głosowaniach ws. ustawy, na której PiS zależało.

 

ZOBACZ: Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Fogiel: nie poszło o ustawy

 

Przedstawiciele Solidarnej Polski deklarowali również, że zagłosują przeciw projektowi tzw. "ustawy covidowej" i zapisowi mówiącemu o wyłączeniu odpowiedzialności urzędników za łamanie prawa podczas działań związanych z pandemią koronawirusa. Głosowanie nad projektem miało odbyć się w bloku głosowań, lecz ostatecznie zostało zdjęte z porządku. Szef klubu PiS zapowiedział, że projekt ten wróci jeszcze pod obrady Sejmu.

 

- Co do tej konkretnej ustawy - nie poszło o nią, ani o ustawę dotyczącą ochrony zwierząt. Problem w koalicji narastał i nasi koalicyjni partnerzy muszą zrozumieć, że koalicja nie polega na tym, że mniejszy partner próbuje dyktować wszystkim pozostałym co mają robić - mówił w poniedziałkowym "Graffiti" wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

 

W poniedziałek obyła się narada kierownictwa PiS. Jak przekazała rzecznika partii Anita Czerwińska "Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach". Z kolei europosłanka PiS Beata Mazurek dodała, że "czas na zdecydowane rozstrzygnięcia wobec wszystkich którzy grać zespołowo nie potrafią".

bas/ wp.pl, polsatnews.pl, PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie