Niezwykłe znalezisko w egipskiej Sakkarze. Odkryto sarkofagi sprzed 2500 lat

Świat
Niezwykłe znalezisko w egipskiej Sakkarze. Odkryto sarkofagi sprzed 2500 lat
Facebook/Ministry of Tourism and Antiquities
W Sakkarze znajduje się miejsce pochówku królów najstarszych egipskich dynastii i dostojników państwowych.

Niezwykłe odkrycie w egipskiej Sakkarze. W starożytnej nekropolii położonej pod Kairem odkryto 14 sarkofagów sprzed ponad 2500 lat – podaje serwis AFP.

Jak poinformowała egipska Najwyższa Rada Starożytności, będąca departamentem ministerstwa kultury instytucja państwowa odpowiedzialna za konserwację i ochronę starożytnych zabytków na terenie Egiptu, w wyniku prac archeologicznych odnaleziono 14 trumien.

ZOBACZ: Egipt odwiedza o połowę mniej turystów niż w zeszłym roku

 

Fotografie sarkofagów opublikowano na stronie Najwyższej Rady Starożytności. Instytucja informuje też, że w Sakkarze planowane są nowe wykopaliska, które mają przynieść kolejne niezwykłe odkrycia. "To tylko początek" - oświadczył Khaled al-Anani z ministerstwa turystyki Egiptu.

 

Zachęta dla turystów?

Jak zauważa serwis AFP, informując o odkryciach archeologicznych, a także rezygnując z opłat za wizę, władze Egiptu chciałyby zachęcić turystów do odwiedzania kraju. Pomimo problemów wewnętrznych i zagrożenia terrorystycznego, państwo w 2019 roku odwiedziło rekordowe 13,6 miliona zagranicznych gości. Dobra passa zakończyła się wraz z początkiem epidemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: Egipt: niedaleko piramid w Gizie znaleziono mumie zwierząt. Zabalsamowane kobry, krokodyle i koty


W Sakkarze znajduje się miejsce pochówku królów najstarszych egipskich dynastii i dostojników państwowych. Cmentarzysko, położone kilkanaście kilometrów od słynnych piramid w Gizie, w 1979 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszym zabytkiem nekropolii jest piramida Dżesera.

red/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie