Minister zdrowia: system jest przygotowany na zwiększoną liczbę zakażeń

Polska
Minister zdrowia: system jest przygotowany na zwiększoną liczbę zakażeń
Polsat News
Ministerstwo podało w poniedziałek, że w związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1979 osób

Należy spodziewać się kontynuacji trendu ok. tysiąca nowych przypadków koronawirusa dziennie – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaapelował również o przestrzeganie podstawowych zasad, które mają ograniczać transmisję koronawirusa. Jego zdaniem, "dystans, dezynfekcja i maseczki to ważny oręż w walce z COVID-19".

Minister zapewnił, że system ochrony zdrowia jest przygotowany na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Podał, że jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną, to zajęte jest niecałe 2 tys. z ok. 6,5 tys. łóżek i ok. 80 z blisko 400 respiratorów.

 

- Mamy do dyspozycji w tej chwili blisko 6,5 tys. łóżek, ale (…) ta liczba może być bardzo szybko zwiększona do 8 czy 10 tys. – powiedział szef MZ. Niedzielski wyraził przekonanie, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kontynuacji trendu ok. tysiąca nowych zachorowań dziennie.

 

Niedzielski: przypominam o zasadzie DDM

 

- Mam nadzieję, że nie będzie się to tak dynamicznie rozwijało, by ta liczba była większa. Nadal głównym przedmiotem monitorowania będzie liczba osób hospitalizowanych i liczba osób, które wymagają wspomagania tlenowego – dodał.

 

ZOBACZ: Czy zabraknie szczepionek na grypę? Kraska odpowiada

 

Niedzielski zaapelował również, "abyśmy stosowali podstawowe zasady reżimu sanitarnego, czyli dystans, dezynfekcja i maseczki".

 

- To są bardzo ważne parametry, które świadczą o dyscyplinie społecznej i są bardzo ważnym orężem walki z koronawirusem – powiedział szef resortu zdrowia.

 

WIDEO: Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

 

  

 

Zaznaczył, że te podstawowe działania prewencyjne, tzw. DDM, mogą decydować o tym, czy będziemy mieć do czynienia z dynamicznym tempem rozwoju pandemii, czy rozwój będzie odbywał się w warunkach kontrolowanych.

 

W Małopolsce coraz więcej przypadków

 

Niedzielski wyjaśnił, że jego wizyta w Małopolsce i w krakowskim szpitalu jest nieprzypadkowa, bo wiąże się ze zwiększeniem liczby zachorowań w regionie.

 

Podał, że podczas poniedziałkowego spotkania z wojewodą małopolskim i z dyrekcją krakowskiego szpitala poruszono temat "sytuacji zarówno samego szpitala, jak też całego regionu".

 

Ministerstwo podało w poniedziałek, że w związku z koronawirusem w szpitalach w całej Polsce przebywa 1979 osób, a pod respiratorem jest 83 chorych. Ostatniej doby wykonano ponad 12,2 tys. testów na obecność koronawirusa i wykryto 748 nowych przypadków. W niedzielę resort informował o wykonaniu w ciągu doby ponad 18,9 tys. testów i potwierdzeniu 910 nowych przypadków. W sobotę MZ informowało zaś o wykonaniu ponad 20 tys. testów i o 1002 nowych zakażeniach.

 

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia: liczba 1000 nowych przypadków dziennie może się powtarzać

 

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, łącznie zanotowano ich dotąd 79 tys. 988. 2298 z tych osób zmarło. Liczba przebadanych osób przekroczyła 3 mln.

laf/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie