Adam Szłapka: jesteśmy gotowi do wyborów

Polska
Adam Szłapka: jesteśmy gotowi do wyborów
Polsat News
Szłapka potwierdził, że KO prowadzi rozmowy z innymi klubami ws. wniosku o wotum nieufności wobec rządu

Jesteśmy gotowi do wyborów – powiedział w poniedziałek w Poznaniu przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. Dodał jednak, że w jego opinii w związku z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy nie dojdzie do skrócenia kadencji parlamentu.

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie po godz. 13 zebrało się kierownictwo partii, które ma rozmawiać o przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, w tym obecnego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

 

- Jesteśmy oczywiście gotowi do wyborów - zapewnił Szłapka na poniedziałkowej konferencji w Poznaniu. - Na dzisiaj wydaje mi się, że wyborów nie będzie, i że Jarosław Kaczyński powyciąga część ludzi z Solidarnej Polski albo upokorzy Zbigniewa Ziobrę na tyle, że on wróci do rządu. Natomiast gdyby wybory były, to oczywiście jesteśmy przygotowani – podkreślił.

 

"Sytuacja jest bardzo dynamiczna"

 

Dodał, że w jego opinii formuła Koalicji Obywatelskiej, do której należy Nowoczesna, sprawdziła się. - W związku z tym uważamy, że raczej powinniśmy rozszerzać projekt KO. Natomiast jeśli chodzi o kandydatów, przygotowanie sztabów wyborczych itd. to jesteśmy na to wszystko przygotowani – zaznaczył.

 

ZOBACZ: KO: wniosek o kontrolę NIK w Funduszu Sprawiedliwości i fundacji Lux Veritatis

 

Mówiąc o kryzysie w obozie rządzącym podkreślił, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. - To co się dzieje w Zjednoczonej Prawicy – to jest bardziej pytanie do specjalnej grupy politologów zwanych sowietologami, bo tylko oni rozumieją zawiłości tego typu partii politycznych – powiedział Szłapka.

 

Ocenił, że "prawdopodobieństwo, iż Zbigniew Ziobro zostanie odwołany jest bardzo duże" oraz że minister sprawiedliwości jest "w naprawdę dużym stresie".

 

Zajmują się "sami sobą"

 

Szef Nowoczesnej stwierdził, że bardzo szkodliwe dla państwa jest to, iż "zamiast zajmować się chaosem w oświacie albo walką z koronawirusem" politycy PiS zajmują się "sami sobą".

 

ZOBACZ: Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. W siedzibie PiS ważą się losy Zbigniewa Ziobry [OGLĄDAJ]

 

- Przez pierwszą kadencję politycy PiS zawłaszczyli państwo w całości, a teraz, w tej sytuacji to jest już gra o sumie zerowej, im więcej ma Ziobro tym mniej ma Kaczyński i na odwrót. W związku z tym tak mocno rywalizują i zajmują się tylko sobą, a nie zarządzaniem państwem – powiedział Szłapka.

 

Pytany przez dziennikarzy, potwierdził, że KO prowadzi rozmowy z innymi klubami ws. wniosku o wotum nieufności wobec rządu. "Na razie przede wszystkim rozmawiamy w grupie klubów opozycji" – zaznaczył. - Jesteśmy w każdej chwili gotowi, żeby pójść na wybory. Jesteśmy do tego na pewno przygotowani – zaznaczył Szłapka.

 

ZOBACZ: Koniec koalicji na Podkarpaciu? Marszałek chce odwołania ludzi Gowina i Ziobry

 

Dodał, że w 2007 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował się na doprowadzenie do wcześniejszych wyborów będąc absolutnie pewnym zwycięstwa. "Sondaże też dawały mu prawie 50 proc., skończyło się tak jak się skończyło. W maju też się wydawało, że drugiej tury w wyborach prezydenckich nie będzie" – podkreślił polityk.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie