Koronawirus w DPS-ach. Kilkudziesięciu zakażonych w Jędrzejowie i w Wielkiej Wsi

Polska
Koronawirus w DPS-ach. Kilkudziesięciu zakażonych w Jędrzejowie i w Wielkiej Wsi
PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG; Zdj. ilustracyjne
Kolejne ogniska koronawirusa w Domach Opieki Społecznej w Polsce

Wśród 85 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie (Opolskie) obecność koronawirusa potwierdzono u 82 osób - poinformowało w niedzielę biuro prasowe wojewody opolskiego. Zakażonych jest także 24 pracowników placówki. Zakażenie potwierdzono również u 75 w związku z ogniskiem w DPS-ie w Wielkiej Wsi (Wielkopolskie).

Według komunikatu wojewody opolskiego, w niedzielę w województwie potwierdzono 84 przypadki zakażenia koronawirusem. Wśród nich są nowe przypadki zakażeń w Domu Pomocy Społecznej Jędrzejów.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Ponad 900 zakażeń

 

"W DPS Jędrzejów przebywa 85 pensjonariuszy, 82 pensjonariuszy uzyskało dodatni wynik testu na obecność koronawirusa , jeden z pacjentów ma wynik ujemny, 2 niejednoznaczne. Obecnie 5 pensjonariuszy przebywa w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. 24 pracowników placówki uzyskało wynik dodatni, 37 ujemny, 2 niejednoznaczny. Pacjenci z niejednoznacznym wynikiem testu, będą mieli powtarzane badanie za 3 dni. Wojewoda Opolski monitoruje sytuację, pozostaje w kontakcie z dyrekcją placówki oraz organem prowadzącym ww. jednostkę" - poinformowały służby wojewody.

"Stan większości jest stabilny"

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie i Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Wielkiej Wsi prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej.

 

Stube podał, że wśród osób zakażonych koronawirusem są zarówno podopieczni DPS, jak i prowadzące placówkę siostry zakonne oraz kadra świecka.

 

- Do tej pory potwierdzono łącznie 75 zakażeń związanych z tym ogniskiem. Stan tych osób jest w większości stabilny i przebywają one na terenie tego domu. Hospitalizowanych, ze względu na stan zdrowia, jest sześć osób - powiedział.

Ponad 120 nowych zakażeń

Stube zaznaczył, że DPS posiada łącznie 60 miejsc dla podopiecznych. Obecnie – jak wskazał – zakażonych jest 47 podopiecznych. Pozostałe osoby zakażone, powiązane z ogniskiem, to kadra świecka i siostry prowadzące DPS.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Liczba ofiar śmiertelnych w USA przekroczyła 200 tys. Rekordy zakażeń w wielu krajach

 

W niedzielnym raporcie MZ poinformowano łącznie o 123 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie województwa wielkopolskiego.

 

Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 6790 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego obecnie 1001 to tzw. przypadki aktywne. Z powodu COVID-19 zmarły w regionie 253 osoby. Wyzdrowiało 5536 chorych.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie